moja ukochana Szkoła Podstawowa NR.2 w

moja ukochana Szkoła Podstawowa NR.2 w

OLECKU ,,, kiedyś była podstawowa, pamiętam nawet siedmioklasowa, ja kończyłam juz ośmiolatkę., cudowni nauczyciele i pedagodzy., wspaniałe lodowisko i pan Żurowski.XXXXXW dniu 1 stycznia 1960 roku decyzją Ministra Oświaty Liceum Ogólnokształcące zostaje przeniesione na ulicę Lenina (budynek Szkoły Podstawowej nr 3), natomiast Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 3 tworzą nową placówkę o nazwie Szkoła Podstawowa nr 2. Kierownikiem połączonych szkół został Stanisław Kozłowski, natomiast jego zastępcą Jerzy Choiński. Zmiana budynków między Liceum Ogólnokształcącym a Szkołą Podstawową nr 3 nastąpiło 22 grudnia 1959 roku. Skład Rady Pedagogicznej nowo powstałej szkoły wyglądał następująco. Ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Liceum ogólnokształcącego pozostali: Jadwiga Dryll, Edward Piołunowicz, Daria Żółtowska, Władysław Żurowski, Teresa Paciukanis, Danuta Siemnicka, Jadwiga Kisielska, Mieczysław Szumski. Ze Szkoły Podstawowej nr 3 dołączyli: Jadwiga Makowska, Janina Malecka, Maria Bublej, Wanda Szuszkiewicz, Celina Kardel, Genowefa Falińska, Jadwiga Balbin, Krystyna Kulis, Kamila Łukowska, Ryszard Suliński, Teresa Sulińska, Krystyna Wąsowska.
Wraz z reorganizacją szkół w 1960 roku została utworzona przy Szkole Podstawowej nr 2 Biblioteka Szkolna. Powstała ona z połączenia zbiorów liceum i Szkoły Podstawowej nr 3, licząc 4695 woluminów. Pierwszym nauczycielem bibliotekarzem została Julia Paradistal. W ciągu ośmiu lat księgozbiór wzrósł do 8497 woluminów.
W dniu 14 października 1962 szkołę odwiedziła 4 osobowa delegacja rządu litewskiego z miejscowości Wilkowyszki. Zaproszenie goście po powitaniu udali się do auli, gdzie oglądali występ zespołu tanecznego pod kierownictwem nauczycielki pani Szulińskiej i chóru dyrygowanego przez nauczyciela pana Milewskiego. Delegacja bawiła się dwa dni.
W dniu 1 września w związku z wybudowaniem w Olecku nowej szkoły podstawowej tzw. ,,Tysiąclatki” i zapotrzebowaniem na nauczycieli, część Kadry Pedagogicznej została przeniesiona do tej placówki.
W maju 1964 roku z inicjatywy Komitetu Rodzicielskiego rozpoczęto starania o ufundowanie szkole sztandaru i nadaniu jej patrona. Po wielu zbiórkach, a także wpłatach instytucji publicznych, sztandar został ufundowany. Nastąpiło to 23 stycznia 1965 i wiązało się również z obchodami dwudziestej rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej do Olecka. Pamiątkowe zdjęcia pod sztandarem wbili przedstawiciele ówczesnych partii, instytucji i organizacji.




Od tej pory pełna nazwa szkoły to Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-08-08

z jedną nauczycielką koresponduję, kilku juz nie zyje.

abi11

abi11 2009-08-15

Władysław Żurowski- lodowisko,, Bajka”

Bardzo istotnym momentem dla działalności i funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 2 było przyjście nauczyciela wychowania fizycznego Władysława Żurowskiego. Urodził się on 8 stycznia 1914 roku na Wileńszczyźnie. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskie im. Tomasza Zana w Wilnie, rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Powszechnej nr 2 w Słonimie. W dniu 10 kwietnia 1939 powołany został do wojska do jednostki w Brześciu nad Bugiem, a następnie przeniesiony na Pomorze. Podczas kampanii wrześniowej (3 wrzesień) dostał się do niewoli niemieckiej, gdzie spędził okres całej wojny. Po wojnie w 1945 rozpoczął pracę w Opolu. Do Olecka przeniósł się w 1947 roku, pracując początkowo przez cztery lata jako instruktor wychowania fizycznego powiatu olecko-gołdapskiego, a od 1 września jako nauczyciel przy ulicy Słowiańskiej.





Po raz pierwszy lodowisko przy Szkole Podstawowej nr 2 zostało wylane w roku szkolnym 1955/56. Od 1957 roku pieczę n...

abi11

abi11 2009-08-15

w skład, którego wchodziło Olecko zajęło głównie dzięki uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 III miejsce w Polsce.
Władysław Żurowski za swoją działalność i poświęcenie kilkakrotnie był nagradzany. W dniu 9 listopada 1967 roku odznaczony został przez Radę Państwa - ,,Złotym Krzyżem Zasług”. W dniu 11 listopada 1971 roku otrzymał wyróżnienie ,,Zasłużony Białostocczyźnie”. Natomiast 2 października odznaczony został medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wreszcie 27 listopada 1978 roku, gdy nie był już czynnym nauczycielem, otrzymał nagrodę im Jędrzeja Śniadeckiego za wybitne zasługi położone dla rozwoju sportu szkolnego ufundowane przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania. W 1974 roku pan Władysław Żurowski odszedł na emeryturę, lecz nie przeszkodziło mu to nadal współpracować ze szkołą i udoskonalać lodowisko ,,Bajka”
W 1965 roku relację z lodowiska ,,Bajka” przeprowadził w ,,Kronice Filmowej” pochodzący z Olecka operator filmowy pan Jerzy Gościk. W 1981 roku ,,Bajka” wygrała feryjny konkur...

abi11

abi11 2009-08-15

Zbiorcza Szkoła Gminna

Wraz z dniem 1 września 1974 roku nastąpiła kolejna reorganizacja szkoły. Szkoła Podstawowa nr 2 zmieniona została na Zbiorczą Szkołę Gminną. Oprócz uczniów z Olecka uczęszczały również dzieci z okolicznych miejscowości. Utworzona została funkcja Miejsko-Gminnego dyrektora, który był również dyrektorem tej szkoły. Pierwszym takim dyrektorem został Zygmunt Makowski, natomiast jego zastępcami w randze wicedyrektorów Krystyna Szarnecka, Ferdynand Kubaszewski i Stefan Czajkowski. Wraz ze zmianą nazwy szkoły otworzono nowe klasopracownie ( z języka polskiego, historii, chemii i języka rosyjskiego), a w związku z dowozem dzieci
z okolicznych wsi świetlicę szkolną. Pierwszymi nauczycielami opiekującymi się świetlicą zostali Halina Kozielska i Aldona Kozioł.
W roku szkolnym 1977/78 nastąpiła zmiana kadry kierowniczej. Miejsko-Gminnym dyrektorem został Stanisław Nowel. Natomiast jego zastępcami na funkcji wicedyrektorów: Zygmunt Makowski, Aleksander Niesterczuk, E...

dodaj komentarz

kolejne >