BIAŁYSTOK -kościół św. ROCHA

BIAŁYSTOK -kościół św. ROCHA

W miejscu kaplicy Św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 roku powstał Pomnik Odzyskania Niepodległości - kościół Św. Rocha, zbudowany w latach 1927-46, na planie ośmioboku, w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym. Jest to ciekawostka architektoniczna 20-lecia międzywojennego w skali Europy.

Pierwotnie kościół miał być realizacją wezwania Litanii Loretańskiej - Gwiazdy Zarannej symbolizującej Jutrzenkę Niepodległości Polski. Najsłynniejszy ówczesny polski architekt - Oskar Sosnowski posłużył się w swym projekcie planem gwiazdy. Całe oryginalne gwiaździste założenie składające się z trzech stopniowo narastających brył, wieńczy 80-metrowa wieża z postacią Matki Boskiej stojącą na piastowskiej koronie wzorowanej na koronie króla Kazimierza Wielkiego.

We wnętrzu warto zwrócić uwagę na kryształową strukturę sklepień. Na suficie znajduje się witraż przedstawiający symbole Św. Ducha i Ewangelistów Po lewej stronie ołtarza głównego mieści się ołtarz Św. Antoniego oraz kaplica boczna Św. Rocha. Z prawej strony ołtarza głównego umieszczono ołtarz Matki Boskiej Różańcowej, a za nim kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej z kopią wileńskiego obrazu.

Świątynia otoczona jest murem z 4 wieżyczkami narożnymi nawiązującymi do baszt obronnych, co miało symbolizować typową dla Kresów kościelną architekturą obronną. Półkolista brama przypomina Ostrą Bramę w Wilnie.

dodane na fotoforum:

kolejne >

abi11

abi11

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

julka2

julka2 2009-08-15

pozdrawiam i spokojnej nocki:)

(komentarze wyłączone)