B I A Ł Y S T O K  -PLANTY -   / jamnik mój/

B I A Ł Y S T O K -PLANTY - / jamnik mój/

Planty



Ogród miejski powstał u schyłku XIX wieku, częściowo w miejscu osuszonego dawnego stawu pałacowego, w obrębie obecnych ulic Pałacowej, Branickiego i Mickiewicza. Został zaprojektowany przez warszawskiego ogrodnika Waleriana Kronenberga w stylu naturalistycznym.
Park Planty w Białymstoku

Posiadał zróżnicowaną szatę zieleni, przedzielała go nieregularna sieć dróg i alejek. Początkowo park ogrodzono parkanem drewnianym, a w latach 1908-1910 parkanem metalowym z trzema ozdobnymi bramami według projektu inż. Kołuby. Ogrodzenie to przetrwało do 1934 roku. W parku zbudowano jedną z dwóch fontann, przewidzianych w kontrakcie pomiędzy miastem a wodociągami oraz pawilon restauracyjny. Rozbudowę Parku Miejskiego, zwanego Plantami, rozpoczęto w 1933 roku z inicjatywy ówczesnego wojewody Mariana Zyndrama-Kościałowskiego, który przekazał miastu państwowe grunty o powierzchni 28 ha. Obszar ten był położony między obecnymi ulicami: Mickiewicza, Świętojańską, Akademicką i Legionową. Autorem projektu był inż. Stanisław Grall - od 1934 r. kierownik Plantacji Miejskich. W przeciągu dwóch lat wykonano roboty niwelacyjne, wytyczono nowe aleje, zasadzono ok. 600 drzew 34 gatunków, ustawiono oryginalne latarnie i żeliwne ławki. Park Miejski stanowił kompilację geometrycznego stylu francuskiego i swobodnego, naturalnego układu krajobrazowego. Przez park biegła szeroka promenada z kwietnymi parterami dywanowymi. W centrum umieszczono prostokątny basen z fontanną. Przy ul. Mickiewicza, vis-à-vis Izby Skarbowej i Gimnazjum Żeńskiego im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, utworzono rosarium. Były to tunele z pnących róż, szpalery bukszpanów, bramy obrośnięte roślinami.

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-08-16

Park Planty – zabytkowy, w sąsiedztwie Pałacu Branickich, powstał w latach 1930-38 według projektu S. Gralla. We wschodniej części znajduje się rozplanowana na czterech poziomach „różanka” wraz z basenem i pomnikiem praczek dłuta S. Horno-Popławskiego. Atrakcją parku są kolorowe fontanny – w dni świąteczne odbywają się tam iluminacje świetlne, przyciągające turystów i mieszkańców.
Ciekawostką plant jest rzeźba psa Kawelina – wierna kopia oryginału z 1936 r. – jego imię pochodzi albo od przedwojennego stróża hotelu spółki o nazwie Ritz, albo carskiego generała osiadłego na Białostocczyźnie.
Ulubionym miejscem spacerowym białostoczan jest Aleja Zakochanych.

karotka4

karotka4 2009-08-17

Piękne miasto... byłam tam lata temu... zachęciłaś mnie do ponownych odwiedzin. :)))

wodospa

wodospa 2009-08-17

Witm! Białystok jest pięknym miastem. Miałem to szęście być tu.
Napewno jeszcze go odwiedzię ponownie.
Pozdrawiam.

warej

warej 2009-08-18

Planty-mój ulubiony park w białymstoku

dodaj komentarz

kolejne >