B I A Ł Y S T O K

B I A Ł Y S T O K

Odwołując się do istniejących źródeł historycznych, można stwierdzić, iż społeczność żydowska Białegostoku posiadała 6 kirkutów[1.1].

Stary Cmentarz żydowski w Białymstoku (domniemana pierwotna lokalizacja: przy dzisiejszym Rynku Kościuszki) został założony w drugiej poł. XVI w., być może – jak twierdzi znany badacz historii Białegostoku – Jan Glinka – jeszcze przed 1580 r.

Ze względu na to, iż znajdował się w centrum miasta (w południowej części obecnego pl. Kościuszki, u wylotu ul. Sienkiewicza), Jan Klemens II Branicki w 1752 r. zobowiązał białostockich Żydów do przeniesienia kirkutu w inne miejsce – za Bramę Suraską. Jedyna zachowana informacja źródłowa odnosząca się do tego obiektu, znajduje się w inwentarzu z 1772 r. Wzmiankowany jest tam stary, niedziałający już wówczas kirkut usytuowany przy południowej pierzei Rynku, przy posesji należącej do żydowskiego krawca – Mirona Josiowicza. Wiadomo też, że za zgodą J. K. Branickiego Josiowicz zakupił tę parcelę 30 VIII 1770 r. z przeznaczeniem na budowę browaru. Obiekt ten został też zaznaczony na Planie Beckera z 1799 r.

Ostatecznie teren dawnej nekropolii został zabudowany w XIX stuleciu[1.2].

dodane na fotoforum: