Białystok

Białystok

W tym budynku wyżej w Starym Kościele Farnym zabrzmiały po raz pierwszy liczne słynne pieśni poetyckie Franciszka Karpińskiego, a wydane zostały w klasztorze oo. Bazylianów w Supraślu w 1792. Karpiński mieszkał i tworzył w Białymstoku przez 33 lata do 1818 r. !!!!!!
Karpiński był zafascynowany kulturą ludu, przykładał dużą wagę do jasnego i czytelnego języka. W 1800 został członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Nie ma żadnej ulicy ani placyka w Białym jego imienia.

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-08-31

Białostockie sgraffita 1

W latach 70 ubiegłego wieku w centrum Białegostoku z okazji Centralnych Dożynek w Białymstoku powstało Sgraffito. Jest to technika malarska polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór. Od października 2008 są zabytkami, wpisanymi do rejestru zabytków architektury woj. podlaskiego decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku z dnia 30 czerwca 2008 roku, L. dz. RZ-AS/4010-12/08, pod nr rejestru zabytków: A B-189.

Dziś przedstawiam jeden z nich: KOMPOZYCJE GEOMETRYCZNO-FIGURALNE / uzbrojeni wojowie

materiał, technika: tynk cementowo-wapienny barwiony, sgraffito trójwarstwowe, trójbarwne; wycinanie

projekt i wykonanie: art. mal. Dorota i Jerzy Łapanowscy, Białystok

Białystok, Rynek Kościuszki nr 3, elewacja północna wym. w cm: 690 x 1925

Rynek KoĹ?ciuszki nr 3_a ,,...

dodaj komentarz

kolejne >