Bialystok-neorenesansowy pałacyk tuż obok zakładu Beckera.

Bialystok-neorenesansowy pałacyk tuż obok zakładu Beckera.

Białystok, 30 VI 1895 r.
Protokół pierwszego ogólnego zebrania akcjonariuszy Białostockiej Manufaktury pod firmą „Eugeniusz Becker i Spółka” w sprawie organizacji i budowy fabryki aksamitu i różnego rodzaju pluszu.

Komentarz: Okres zaboru rosyjskiego (1807–1915) to czas rozwoju Białegostoku jako ośrodka przemysłowego. Rozwój przemysłu włókienniczego, zapoczątkowany po powstaniu listopadowym, trwał do końca XIX w. Najszybszy był w latach 1893-1898, kiedy to w Białymstoku działało 300 zakładów produkujących tkaniny, skupiających ponad 5 tys. robotników. Największymi fabrykami w końcu XIX w. i na początku XX w. były: tkalnia wełny H. Kommichau, fabryka sukna R. Kommichau, fabryka sukna F. Richtera, a także fabryka wyrobów jedwabnych E. Beckera, działająca jako pierwsza spółka akcyjna w Białymstoku. Prezentowany tu protokół dokumentuje fakt zawiązania spółki akcyjnej (firmy) „Eugeniusz Becker i Spółka”, w celu organizacji oraz wybudowania fabryki aksamitu i różnego rodzaju pluszu. Dokument wymienia z imienia i nazwiska założycieli spółki: Augusta Moesa i Eugeniusza Beckera, a także osób zaproszonych do spółki. Ponadto znajdują się tam informacje na temat wielkości w rublach poszczególnych udziałów, ze wskazaniem, na co zostaną one przeznaczone. Dokument podaje informacje o mianowaniu na okres trzech lat pierwszych dyrektorów spółki. Interesujące jest to, iż fabryka przetrwała czasy I wojny światowej, okres międzywojnia, a także czasy II wojny światowej, zmieniali się jedynie jej właściciele. W okresie okupacji radzieckiej w latach 1939-1941, przejęły ją władze rosyjskie i fabryka przyjęła nazwę „Państwowa Fabryka Pluszu BSSR”. W okresie okupacji niemieckiej w latach 1941-1944 natomiast przeszła w zarząd Niemiec. Po wojnie fabryka pluszu „E. Becker i Spółka” została upaństwowiona i działa do czasów współczesnych – obecnie pod nazwą Fabryka Wyrobów Runowych BIRUNA S.A.
Tomasz Fiedorowicz

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-09-02

W 1834 r. po powstaniu listopadowym ustanowiona została ścisła granica celna między Królestwem Kongresowym, a Cesarstwem Rosyjskim. Paradoksalnie przyczyniła się ona do rozkwitu Białegostoku, bowiem wielu właścicieli fabryk włókienniczych z centralnej Polski przeniosło się do Białegostoku.

abi11

abi11 2009-09-23

Fabryka Towarzystwa Białostockiej Manufaktury "E.Becker i s-ka" – fabryka jedwabnych pluszów przy ulicy Świętojańskiej w Białymstoku wybudowana przez Eugeniusza Becker w latach 1895-1911. Na początku XX w. najnowocześniejszy zakład w Białymstoku. W skład kompleksu wchodzi również budynek Zarządu, wybudowany w latach 1902-1905 w stylu neorenesansu francuskiego z rotundą w narożniku. Podczas okupacji sowieckiej mieściła się tu "Państwowa Fabryka Pluszu BSSR", później niemiecka "Pluschfabrik Werk nr 31". W 1944 r. Niemcy wysadzili w powietrze większość zabudowań fabryki (pałacyk zostawili w spokoju). Do 2 stycznia 2007 budynek i przyległe tereny zajmowane były przez Fabrykę Wyrobów Runowych Biruna. W 2008 r. umieszczono w zabytkowych murach Centrum Handlowe Alfa, co stanowi znakomite połączenie zabytku z nowoczesnością. Fabryka Wyrobów Runowych Biruna została przeniesiona do Wasilkowa.

dodaj komentarz

kolejne >