BIAŁYSTOK     -    ulica Świętojańska

BIAŁYSTOK - ulica Świętojańska

zabytkowe budynki po fabryce wkomponowane w nowoczesną galerię handlową.-- (ds)

W kilka lat po przybyciu do grodu nad Białą Eugeniusz Becker zatrudniał ponad 100 osób, a gdy założył spółkę, aż 600. O tym, jak zawirowania historii tworzą i rujnują wielkie fortuny, opowiada nam Jolanta Szczygieł-Rogowska z Muzeum Historycznego.





W połowie XIX wieku sielska ulica Prudcka (teraz Świętojańska), ulubiona trasa spacerowa Jana Klemensa Branickiego i jego gości, całkowicie się zmienia. A to za sprawą wielkiego przemysłu. Po 1831 roku powstała granica celna między królestwem a obwodem białostockim, który znalazł się w Rosji. Wtedy właśnie do Białegostoku zjeżdża spora grupa przemysłowców. Dlaczego? Rosjanie nakładają bardzo wysokie cła na towary przywożone do Rosji. A mało kto chce tracić taki olbrzymi rynek zbytu. Tak więc, jak grzyby po deszczu powstają mniejsze i większe fabryki, a to z kolei korzystnie wpływa na rozwój całego miasta.

Pierwsza spółka

W 1883 roku w Białymstoku pojawia się Eugeniusz Becker, niemiecki przemysłowiec, zwabiony możliwością zrobienia dużych interesów. Wspólnie z Alfredem Frischem kupuje od Franciszka Malinowskiego nieruchomość położoną przy ulicy Prudckiej pod nr 1746. Płacą 400 rubli. Zakładają tkalnię wełny i jedwabiu.
Od tej pory historia toczy się szybko. W następnych latach Becker rozwiązuje spółkę z Frischem, dokupuje kolejne działki i powiększa fabrykę. W 1890 roku dla Beckera pracuje już 123 robotników.

30 czerwca 1895 roku Becker wraz z Augustem Moesem z Choroszczy, największym miejscowym fabrykantem, zakłada pierwszą w mieście spółkę akcyjną pod nazwą Towarzystwo Białostockiej Manufaktury Eugeniusz Becker i s-ka. Firma powstaje w celu organizacji oraz wybudowania fabryki aksamitu i różnego rodzaju pluszu.

Odtąd Eugeniusz Becker zostaje dyrektorem firmy, Moes zastępcą, a całym majątkiem kieruje zarząd. Rusza produkcja. A są to drogie wełny i jedwabie. W 1910 roku fabryka zatrudnia 300 robotników. Cztery lata później już 600 robotników produkuje towar o rocznej wartości przeszło półtora miliarda rubli w złocie.

W 1912 roku powstaje Związek Białostockiego Wielkiego Przemysłu złożony z kilkunastu białostockich przedsiębiorstw. Jednym z nich jest Becker i s-ka. Zadaniem organizacji jest wzajemne wspieranie członków, pomoc w poszukiwaniu zamówień i rynków zbytu.

dodane na fotoforum:

jolkakm

jolkakm 2009-09-02

Pozdrawiam Cie serdecznie, milej srody zycze...
A swoja droga bardzo duzo mozna sie nauczyc wchodzac do Twojej Galerii. Wklejasz ciekawe zdjecia i udzielasz bardzo dokladnych informacji...

adigonz

adigonz 2009-09-02

Witam i pozdrawiam zycze pieknej Srody.

julka2

julka2 2009-09-02

milutkitego dnia:)

barbure

barbure 2009-09-02

Witam Jolu......bardzo ciekawie pokazujesz to swoje miasto........miłego dnia

dorciad

dorciad 2009-09-02

witam cie.......milutkiego dnia życzę:):)

mcfeely

mcfeely 2009-09-02

ładne te budynki:) pozdrawiam serdecznie :O)

galina1

galina1 2009-09-02

Świetnie,świetnie a wszystko wiesz i superancko to pokazujesz.

barbure

barbure 2009-09-02

http://i107.photobucket.com/albums/m282/pure100/obrazky/fa/fa036.gif ,............miłego wieczorku

dodaj komentarz

kolejne >