ciekawe miejsca - Pieranie - kilka fotek i ciekawych historii

ciekawe miejsca - Pieranie - kilka fotek i ciekawych historii

Na połączeniu sklepienia ze ścianą nośną z jednej i drugiej strony prezbiterium, Petri wyczarował swym pędzlem obraz muzyków kapeli pierańskiej założonej przez Pawła Terleckiego w I połowie XVIII wieku.
Ta polichromia jest bardzo ciekawym dokumentem historycznym i to pod wieloma względami. Po pierwsze, jest to zbiorowy portret członków zespołu, po drugie, nad postaciami znajdują się inicjały ułatwiające identyfikację muzyków oraz pełne imię i nazwisko kapelmistrza i rektora szkoły parafialnej. Po trzecie, przedstawione są autentyczne instrumenty muzyczne używane w kapeli. Po czwarte, Petri przedstawił również zmarłych muzyków, odróżniających ich od żyjących przez dodanie ich postaciom anielskich skrzydeł.

Kapela pierańska była zjawiskiem wyjątkowym w dziejach parafii Pieranie. Mimo, że powstała w małej wiosce na Kujawach, posiadała tak wysoki poziom artystyczny, iż swymi występami uświetniała zgromadzenia generalne kapituły kruszwickiej, a spośród jej członków rekrutowało się wielu muzyków kapeli katedralnej w Gnieźnie i Włocławku.

Z powodu braku funduszy przestała istnieć w 1763 roku, a jak zapewniają mieszkańcy okolicznych wsi, kto sam znajdzie się w nocy Dnia Zadusznego w świątyni, usłyszy przepiękne nieszpory, arie, litanie i koncerty w jej wykonaniu.

dodane na fotoforum:

maria10

maria10 2011-10-21

....kościółek jest przepiękny i jak pisałaś bardzo przestronny i bardzo jasny.... na ówczesne czasy na pewno był perełką wśród kościołów:)))

kazia53

kazia53 2011-10-21

Piekne wnetrze!

jaworr

jaworr 2011-10-22

Robi wrazenie to wnetrze... przepieknie tu..::))

(komentarze wyłączone)