Wierzchowie

Wierzchowie

Meta menardi — jurajski drapieżnik
meta_menardi_sieciarz_jaskiniowy Bogata fauna i flora oko­lic juraj­skich nie zawsze ma przy­jem­nych dla oka przed­sta­wi­cieli. Choć przy odro­bi­nie szczę­ścia w cza­sie spa­ce­rów po oko­licz­nych ścież­kach można natknąć się na sarnę, daniela, dzika czy też z małych zwie­rząt – gro­no­staja lub kunę to bywają rów­nież widoki, które potra­fią zmro­zić krew w żyłach nie­jed­nemu spa­ce­ro­wi­czowi, który cierpi na arachnofobię…
Meta menardi, czyli po pol­sku Sie­ciarz jaski­niowy, pająk z rodziny „Tetra­gna­thi­dae”, który – co może uspo­koi część prze­ra­żo­nych czy­tel­ni­ków – wystę­puje prak­tycz­nie tylko wewnątrz jaskiń, sztolni, grot, któ­rych na tere­nie Jury Kra­kow­sko Czę­sto­chow­skiej jest pod dostat­kiem. Paję­czak ten lubuje się wła­śnie w ciem­nych, wil­got­nych i chłod­nych jaski­nio­wych kory­ta­rzach. Inte­re­su­jącą i mało znaną cie­ka­wostką jest fakt, że gatu­nek ten, jest naj­bar­dziej jado­wi­tym w Pol­sce – jak bar­dzo? Spe­le­olo­dzy, któ­rzy mają na opi­sy­wa­nych tere­nach czę­stą stycz­ność z Sie­cia­rzem, szcze­gól­nie w cza­sie prze­ci­ska­nia się przez cia­sne szcze­liny i kominy jaski­niowe mówią o bólu porów­ny­wal­nym do użą­dle­nia osy lub co gor­sze szer­sze­nia. Przy czym w naj­gor­szym razie ugry­zie­nie koń­czy się sporą opuchlizną.
Wiel­kość opi­sy­wa­nego pająka docho­dzi do nawet 2cm (bez odnóży), nato­miast silne szczę­ko­czułki bez pro­blemu radzą sobie ze… skórą czło­wieka lub gry­zo­nia, choć polują one przede wszyst­kim oczy­wi­ście na owady. Gęsią skórkę wywo­łują histo­rie przed­sta­wiane na forach spe­le­olo­gicz­nych, gdzie co mniej zapra­wieni pasjo­naci opi­sują tak liczne nagro­ma­dze­nie opi­sy­wa­nych paję­cza­ków, że wyco­fy­wali się z dal­szej eks­plo­ra­cji kory­ta­rzy. Szcze­gólne nagro­ma­dze­nie sie­cia­rzy wystę­puje mię­dzy innymi w Jaskini Wierz­chow­skiej, Zega­ro­wej, ale prawdę mówiąc, wcho­dząc do jakiej­kol­wiek jaskini na tere­nie Jury trud­niej niż zoba­czyć, jest ich nie zoba­czyć…
Meta menardi nie budują sieci — tkają za to nitki, które służą im za ciągi komu­ni­ka­cyjne i alar­mowe. Cha­rak­te­ry­styczne są rów­nież „kokony” o obłym kształ­cie. Na koniec dodam, że pająki to oczy­wi­ście bar­dzo inte­re­su­jące i poży­teczne stwo­rze­nia, dla­tego warto nie zakłó­cać im spo­koju pozo­sta­jąc przy jak naj­mniej inge­ru­ją­cej w ich życia obserwacji.

dodane na fotoforum:

ewusia

ewusia 2015-05-25

Jaskinia robi wrażenie....są tam nietoperze?

ewusia

ewusia 2015-05-25

:)))) Czytałam o pająkach....Brrr.

(komentarze wyłączone)