Bujaków-Tablica na kościele

Bujaków-Tablica na kościele

Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie


Kościół
Za symboliczną datę powstania bujakowskiego kościoła przyjmuje się rok 1500. W związku z przypadającym na 2000 rok 500-leciem świątyni została ona gruntownie odnowiona.

W prezbiterium znajduje się nowy ołtarz wzorowany na drewnianym ołtarzu z 1888r. Na szczycie znajduje się figura pelikana - jedyny element ocalały ze starego ołtarza. W centralnym punkcie ołtarza, za ruchomym obrazem patrona parafii - św. Mikołaja - umieszczona została figura MB Bujakowskiej. Ciekawostką jest fakt, że figura św. Piotra, pierwszego Papieża, stoi na desce pochodzącej z ołtarza, na którym Ojciec św. Jan Paweł II odprawiał Mszę św. podczas pobytu w Skoczowie. Zachowała się także zabytkowa chrzcielnica z XV/XVI w. Ściany prezbiterium i kaplic wykonano renesansową techniką - sgraffito oraz ozdobiono freskami. Obrazy w głównej nawie przedstawiają trzy biblijne ofiary: ofiarę złożoną przez Abla, ofiarę Abrahama z jego syna Izaaka oraz najważniejszą: Jezusa na Golgocie. Jedna z kaplic poświęcona jest Miłosierdziu Bożemu, a druga św. Józefowi - patronowi rodzin. Główna nawa - najstarsza część kościoła utrzymana jest w innej stylistyce: na ścianach znajdują się złocenia, a sufit pokrywają deski. Na chórze znajdują się zabytkowe organy z 1889r., wymagające gruntownego remontu. W wieży kościelnej zawieszone są 4 dzwony: \"św. Mikołaj\", \"Maryja\", \"Barbara\" oraz \"Konstanty\". Z witraży na wiernych spoglądają święci: Wojciech, Jacek, Izydor, Franciszek, Antoni, Jadwiga, Barbara, Anna oraz Krzysztof.

Kościół otoczony jest starym kamiennym murem, który w przeszłości pełnił także funkcje obronne. Wewnątrz murów rośnie 6 lip drobnolistnych, który wiek określa się na około 250 - 350 lat. W ich pniach zagnieździły się sowy.

dodane na fotoforum:

(komentarze wyłączone)