Ślady dawnych Kopalń-5-Kopalnia "Hoym"-"Ignacy"-Szyb Kościuszko

Ślady dawnych Kopalń-5-Kopalnia "Hoym"-"Ignacy"-Szyb Kościuszko

Szyb Kościuszko zlokalizowany jest w południowej części kopalni, posiada wieżę wyciągową z 1921 roku o konstrukcji „Humbold” Köl.

Kopalnia Hoym powstała w 1792 roku.
Stanowiła zakład eksploatowany sztolniami i płytkimi duklami. Pierwszy szyb kopalniany nosił nazwę Hoym. W 1834 roku kopalnia została wykupiona przez udziałowców kopalni Sylwester położonej w sąsiedztwie, na wschodnim zboczu wzgórza Babia Góra. Połączone kopalnie funkcjonowały od tej pory pod nazwą Consolidierte Hoym Silvester Gupe.
W 1870 roku w wyniku przyłączenia do kopalni nadania Laura powstała Skonsolidowana Kopalnia Hoym–Laura.
W 1887 roku książę Hugo zu Hohenlohe–Oehringen nabył pakiet kontrolny Gwarectwa kopalni, niecałe trzy lata później przejął resztę udziałów. Po śmierci księcia udziały przeszły w ręce jego syna Christiana Krafta.
W wyniku podziału Górnego Śląska w 1922 roku kopalnia Hoym–Laura znalazła się po stronie polskiej.
Dwa lata później kiedy pakiet kontrolny spółki przejął Petschek, dotychczasowe nazwy uległy spolszczenia. Początkowo powrócono do nazwy Hoym, jednak w 1936 roku zdecydowano się na nową nazwę kopalni: Ignacy. Podobnie stało się z nazwami wszystkich szybów, Oppurg zmieniono na Głowacki, Grundmann na Kościuszko, Graf Reden na Sobieski, Pfeiffer na Marian a Thurnagel na Zygmunt.
W okresie międzywojennym teren kopalni został poddany poważnej rozbudowie i modernizacji. Po 1945 roku kopalnia została upaństwowiona i stała się częścią Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.
W latach 40. jako zakład zanikowy, kopalnia uzyskała pola górnicze z sąsiednich kopalń.

Źródło: WSTĘPNE SPRAWOZDANIE Z INWENTARYZACJI OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH
W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM, Katowice, styczeń 2012

dodane na fotoforum:

(komentarze wyłączone)