Gościszów-Ruiny zamku

Gościszów-Ruiny zamku

Dzieje zamku w czasie ostatniej wojny są niestety tragiczne i ostateczne. W wyniku pomyłki niemieckiego pilota, zamek został omyłkowo zbombardowany, a jego grabieży dokonała Armia Czerwona. W czasie wojny zamek był ważnym ośrodkiem konspiracyjnym.
Pałac na Wodzie skrywa wiele tajemnic. Mało znanym faktem jest również to, iż w Gościszowie, w ostatnich latach wojny spotykali się spiskowcy planujący zamach na Hitlera. Ci sami, którzy dokonali nieudanego zamachu w Wilczym Szańcu. W wśród obecnych na zamku, na zaproszeniem i aprobatą Karla Eggelinga był m.in. Claus von Stauffenberg – ten sam, który podłożył bombę w celu zgładzenia Adolfa Hitlera. Czemu spiskowcy spotykali się właśnie w Gościszowie? Przede wszystkim dlatego, że właściciel zamku (baron Eggeling) był antynazistą. Sam spędził klila lat w obozie koncentracyjnym na terenie III Rzeszy, za poglądy polityczne sprzeczne z duchem narodowego socjalizmu. Tym samym brał czynny udział w pomocy przy obaleniu Hitlera. Spiskowcy wywodzili się z tzw. Kręgu z Krzyżowej (Kreisauer Kreis).
Listy Kopernika
Pałac na Wodzie to nie tylko ludzie, ale przede wszystkim przedmioty, niezwykle cenne o wartości klasy zerowej. Jednymi z takich cennych zbiorów były przechowywane na zamku listy Mikołaja Kopernika i jego prywatne przedmioty. W czasie wojny, również na zamku ulokowano niezwykle cenne zbiory z Pruskiej Biblioteki w Berlinie (tzw. Berlinki), które częściowo wywieziono do opactwa w Krzeszowie oraz właśnie do Gościszowa. Księgozbiór z Gościszowa spłonął jak i listy, a także przyrządy wielkiego astronoma. Ocalały tylko księgi z Krzeszowa, które obecnie znajdują się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

dodane na fotoforum:

(komentarze wyłączone)