Stęszew-Samica

Stęszew-Samica

Samica zwana również Samicą Stęszewska - rzeka w województwie wielkopolskim lewy dopływ Warty.

Źródła sporne. Za początek Samicy uznaje się bądź Jezioro Niepruszewskie lub strumień rozpoczynający się koło Grzebieniska (w rzeczywistości znajduje się tam kilka strumieni konkurujących o to miano). Sporne również ujście, zależnie od autora podaje się, że jest nim położone na wysokości 65 m n.p.m. połączenie Samicy z Kanałem Mosińskim bądź położone na wysokości 62 m n.p.m. w pobliżu Rogalinka ujście tego kanału do Warty. Licząc największą możłiwą długość średni spadek rzeki wynosi 0,63 promila.

Źródłowy strumień początkowo płynie rynną polodowcową, która na pewnym odcinku towarzyszy Ozowi Bukowsko-Mosińskiemu. Następnie wpływa on do Jeziora Niepruszewskiego z którego południowego końca wypływa jako Samica. Następnie płynie na południowy wschód przepływając przez jeziora: Tomickie, Krąplewskie, Witobelskie i Dymaczewskie położone w Rynnie Stęszewskiej. Pierwotny, dolny odcinek Samicy wykorzystano do budowy Kanału Mosińskiego.

Nad Samicą i jeziorami przez które przepływa leżą między innymi: Niepruszewo, Tomice, Stęszew, Łódź, Stare Dymaczewo, Mosina. Przed Tomiczkami u zbiegu trzech gmin Buk, Dopiewo i Stęszew dopływa malowniczo strumyk Żarnowiec. Między Tomcami, a Krąplewem w dolinie rzeki rezerwat Trzcielińskie Bagno. Od Stęszewa do ujścia Samica płynie skrajem Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Źródło: Jezioro Niepruszewskie albo koło Grzebieniska około 78 m (88 m) n.p.m
Ujście: Kanał Mosiński albo Warta koło Rogalinka około 65 m (62 m) n.p.m
Długość: 37,8 km (41 km)
Powierzchnia dorzecza: 182,7 km²
Średni roczny przepływ: 0,8 m³/s
(Z SIECI)

maly52

maly52 2012-06-14

Cudne są takie zieloności...DOBREJ NOCKI!

agii51

agii51 2012-06-14

Super..pozdrawiam,spokojnej Nocy życzę..*Dobranoc*

jaworr

jaworr 2012-06-14

Ciekawy ten obraz mostku...:))

(komentarze wyłączone)