:))))

:))))

Chorwacja-Ludbreg

Ludbreg, to małe senne miasteczko w Chorwacji należące do Varaždinskiej županiji, położone pomiędzy dwoma większymi miastami – Varażdin i Koprivnica. Pomimo jednak, że małe, to posiada bogatą historię i strzeże wielkiego Skarbu - Cudu Eucharystycznego.

Już w czasach rzymskich istniało tutaj miasto i koszary wojskowe Castrum lovia. Było to miasto z pełną infrastrukturą, które w owych czasach stanowiło ważny ośrodek handlowy i komunikacyjny. Potwierdziły to przeprowadzone wykopaliska archeologiczne. Dlatego też już w owych czasach, mieszkańcy Ludbrega zaczęli rysować na ziemi kręgi, a na ich obwodach umieszczać wielkie metropolie ówczesnego świata.

Wtedy też powstała legenda, że Ludbreg znajduje się w centrum świata (Centrum mundi). W tym przekonaniu utwierdzało ich to, że dwa wielkie miasta Europy – Budapeszt i Wiedeń są oddalone od niego dokładnie 225 km. Legendę potwierdził później Szwajcar dr Erazm Weddingen, który wybierając Ludbreg, w którym autentycznie się zakochał, rysował na mapie kręgi i zauważył, że na ich obwodach znajdują się wielkie miasta świata. Ten fakt znalazł swoje upamiętnienie na płycie rynku starego miasta, na której każdego roku dodawana jest mosiężna płyta z nazwą jednej ze światowych metropolii. Dzieje się to w dniu, w którym Ludbreg obchodzi swoje urodziny – Dzień Miasta. Według tego samego wierzenia, na przeciwnej stronie kuli ziemskiej znajdują się antypody Ludbrega – wyspa Antipodes na południowym Pacyfiku.

Chrześcijaństwo na te tereny przyszło bardzo wcześnie. Przypuszcza się, że już w 381 roku istniała tutaj diecezja. W dokumentach datowanych na ten rok znajdujemy imię biskupa Amencjusza. Jednak jej dalsze dzieje giną w mrokach historii.

Dopiero po przybyciu i chrzcie Chorwatów, który nastąpił w roku 800-tnym, powstała tutaj trwała wspólnota wiernych. Pierwsze zapiski kronikarskie zagrzebskiej diecezji, w których wzmiankowana jest parafia Najświętszej Trójcy i kościół w Ludbregu pochodzą z roku 1334.

Obecny kościół parafialny pw. Św. Trójcy został zbudowany w 1410 roku. Powstał on na fundamentach wcześniejszej bazyliki rzymskiej, której pozostałości można oglądać w skansenie archeologicznym za kościołem (wejście od Rynku głównego). Rok później, czyli w 1411, miało miejsce wydarzenie, które rozsławiło Ludbreg daleko poza granice Chorwacji.
Z NETU)

(komentarze wyłączone)