Wysoki Poziom - Dyskusje

« Dyskusje

Prawda a monitor

arw10 Prawda a monitor

Przeważnie każdy widzi zdjęcie inaczej gdyż ma inny monitor i inaczej ustawione RGB,jasność itp,to jest paradoks nowoczesności.Ja obecnie mam monitor z matrycą VA i skalibrowany według zaleceń w teście i wiem,że jestem blisko prawdy bo zdjęcia djstary widzę bardzo naturalnie a ona kalibruje monitor często
10 lipca 2011, 02:44

lgregor Prawda a monitor

To faktycznie jest problem.
Co monitor to inaczej zdjęcie wygląda...
22 lipca 2011, 12:40

jwfoto Prawda a monitor

mnie również mierzi ten problem ...
3 sierpnia 2011, 10:40

Konto usunięte Prawda a monitor

Przede wszystkim trzeba mieć na względzie taką rzecz, monitory LCD TFT są na razie cztery rodzaje: LCD TFT TN, PVA, S-PVA i IPS.

TN jest dobry do oglądania filmów, gier filmowych, bo ma krótki czas reakcji, ale nie ma dobrej czerni, ekran jest ciemno szary, nie jest czarny, więc do fotografii nie jest dobry, bo nie wiesz, czy na zdjęciu jest coś czarne czy szare,

PVA, S-PVA te monitory natomiast mają dobrą czerń jak na LCD ( piszę dobre jak na LCD, dlatego, że z dobrym kineskopowym niestety przegrywa, a wynika z tego, że przecież LCD'ek ma podświetlenie za matrycą, więc siłą rzeczy troszkę światła się przebija), ale są dosyć powolne, nie są za dobre do szybkich gier, bo jest efekt smużenia, po prostu ekran wolno się wygasza i na szybkiej kolejnej sekwencji filmu widać jakby nie wygaszoną poprzednią scenę,

IPS natomiast jest matrycą, która łączy niejako cechy szybkiego TN'a i z dobrą czernią PVA, czy SPVA.

Tak więc, przy wyborze monitora do fotografii, grafiki należy kierować się nie tylko renomą firmy, a konstrukcją matrycy.

Dodatkowa rzecz to możliwość nie tylko ustawiania jaskrawości, kontrastu, nasycenia, geometrii, ale takie manipulacje jak kolory, temperaturę barwową, bardzo ważną cechą do fotografii to ustawienie GAMMA (powinno być ca 2,2 ).

cyt - luciano
6 sierpnia 2011, 13:45

arw10 Prawda a monitor

I się coś dowiedziałem i o to chodzi
6 sierpnia 2011, 22:03

Podobne dyskusje