wyspa Paxos-port Gaios

wyspa Paxos-port Gaios

wyspa na Morzu Jońskim u zachodnich wybrzeży Grecji. Wchodzi w skład archipelagu Wysp Jońskich. Powierzchnia ok. 19 km², ok. 3 tys. mieszkańców (2000). Powierzchnia górzysta (wysokość do 248 m n.p.m.). Na wschód od wyspy (na lądzie stałym) znajduje się miasteczko portowe Pargas nad zatoką o tej samej nazwie. W odległości niecałych trzech kilometrów na południe od Paksos leży mała wyspa Antipaksos zamieszkana przez 40 stałych mieszkańców.

Największą miejscowością na wyspie jest leżący na południowym zachodzie Gaios. Wyspa dysponuje połączeniem promowym z wyspą Korfu i z portem w Igumenicy (w sezonie letnim także z Włochami).
Wyspa otrzymała swoją nazwę od imienia ucznia Świętego Piotra, który dokonał chrystianizacji wyspy.Spokój, zieleń i malownicze wioski na wyspie przyciągają tu wielu turystów, jednych na kilka godzin, innych na dłuższy pobyt.Obecnie wysepka jest modnym terenem wypoczynkowym dla Włochów i Brytyjczyków. Paxos to przede wszystkim zielona i atrakcyjna pokryta subtropikalną roślinnością, wyspa.Gaje oliwne , cyprysy porastają połacie wysepki.250 tysięcy drzew oliwnych rozmnożonych zostało przez Wenecjan, stąd oliwki są podstawą gospodarki na wyspie.Brak jest tu piaszczystych plaż, ale w zatoczkach, czasem dostępnych tylko od strony morza, kryją się żwirowe plaże.Dzięki sieci ścieżek wiodących przez gaje oliwne do malutkich wiosek, wyspa wydaje się wręcz idealna do długich spacerów.Wśród drzew kryją się dziesiątki kapliczek, starych tłoczni oliwy i opuszczonych kamiennych domostw, a na zboczach wzgórz spotyka się gdzieniegdzie bezskrzydłe korpusy wiatraków.Krótki spacer z położonej w głębi lądu wsi Magazia, doprowadza na szczyt z kościołem Agii Apostoli, spod którego roztacza się widok na wapienne klify Erimitis.

http://gabi-ostatniaprosta.blogspot.com/2013/05/paxos-i-antipaxos-czesc-ii.html

dodane na fotoforum: