nazwy gdańskich ulic Pohulanka (Śródmieście)

nazwy gdańskich ulic Pohulanka (Śródmieście)

Nazwa niemiecka do 1945 r. Stolzenberger Weg
Ulica o osobliwej nazwie Pohulanka to bodaj jedyny trakt na Pomorzu, który przypomina o istnieniu wileńskiej Pohulanki, a nazwę swą zawdzięcza nowym mieszkańcom grodu nad Motławą, którzy przybyli do Gdańska z kresów wschodnich po drugiej wojnie światowej. Pohulanki szukać należy w rejonie Biskupiej Górki, do której po 1945 roku przylgnęła taka właśnie nazwa. Obecnie odnosi się ona jedynie do krętej ulicy, łączącej aleję Armii Krajowej z Kolonią Studentów.
Pohulanka wiąże się bezpośrednio nie tylko z dziejami Biskupiej Górki, ale i starego Chełmu. Spróbujmy więc przyjrzeć się bliżej nazwie i dziejom tego miejsca. Zacznijmy od tego, że w miejscu tak szczególnym, jakim bez wątpienia było w przeszłości wyniesione ponad sześćdziesiąt metrów nad poziomem morza wzgórze, mogła istnieć już w czasach misji pruskiej św. Wojciecha, jakaś warowna strażnica, zapewne pozostająca w łączności z pobliskim grodziskiem na Górze Gradowej.
Przed opanowaniem Gdańska przez Krzyżaków obszar ten należał do biskupów kujawskich. Sąsiadując z tzw. Starą Górką, znaną dziś jako Biskupia Górka. źródło tekstu Jerzy Samp "Miasto Magicznych Przestrzeni"

dodane na fotoforum: