Uroki Gór Pieprzowych

Uroki Gór Pieprzowych

Śliwa tarnina, tarnina, ciarki, tarka (Prunus spinosa), krzew z rodziny różowatych występujący na półkuli północnej. W Polsce występuje często na skraju lasów, przy drogach i na miedzach, tworząc gęste zarośla. Jest ciernistym krzewem, miododajnym, wysokim do trzech metrów, zakwitającym wczesną wiosną przed rozwinięciem się liści. Kwiaty, drobne, białe gęsto otaczają gałązki, promieniste, krótkoszypułkowe. Po zakwitnięciu rozwijają się liście eliptyczne, brzegiem piłkowane. Owocem są małe kuliste pestkowce, barwy ciemnogranatowej, cierpkie w smaku, dojrzewające we wrześniu i pozostające na krzakach do późnej jesieni.

Surowcem zielarskim są kwiaty zrywane po rozkwitnięciu i opadnięciu rosy, gdyż wilgotne podczas suszenia ciemnieją. Jesienią, w październiku i listopadzie zbiera się owoce, gdy są w pełni dojrzałe. Kwiaty tarniny zawierają cukry, flawonoidy i sole mineralne. Owoce posiadają garbniki, pektyny, witaminę C, cukry, kwasy organiczne, glikozydy, antocyjany, fitosterol i sole mineralne.

Kwiaty tarniny dzięki zawartości flawonoidów uszczelniają naczynia włosowate, przyśpieszają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz działają przeczyszczająco i słabo moczopędnie. Kwiat tarniny używamy jest w mieszankach ziołowych do leczenia stanów zapalnych dróg moczowych. Owoce tarniny stosuje się przy biegunkach i nieżytach przewodu pokarmowego./wiem/

dodane na fotoforum: