Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

Nasze największe atuty:

* kilkanaście formacji dawnych wojsk pieszych od X do XVII w. liczących od 8 do 16 żołnierzy: wojów z X wieku, halabardników, kuszników, łuczników, żołnierzy walczących mieczami dwuręcznymi, muszkieterów, pikinierów. Formacje te wykonują pokazy musztry paradnej i bojowej oraz inscenizacje bitewne. Wyróżniają się zwłaszcza ciężkozbrojni pikinierzy, halabardnicy, tarczownicy i żołnierze walczący mieczami dwuręcznymi.
* zespół tańca dworskiego liczący około 30 osób, mający w programie ponad 30 tańców średniowiecznych, barokowych i renesansowych. Tańce historyczne wykonywane są w odpowiednich strojach z epoki. Szczególnie chętnie są oglądane wykonywane przez zespół: pawany, allemandy, kontredanse, menuety, polonezy.
* grupa szermierzy zajmujących się walkami na miecze, topory, korbacze, szpady, rapiery i szable. Szczególnie efektownie prezentują się walki rycerzy ciężkozbrojnych, na miecze dwuręczne, a także szablowe i rapierowe.
* żywe szachy rycerskie – jedyny tego typu zespół w Polsce potrafiący w sposób profesjonalny wykonywać pokazy żywych szachów i odtwarzać przebieg wielkich bitew historycznych. Szachy prezentowane są w wersjach wczesnośredniowiecznej, późnośredniowiecznej, oraz osiemnastowiecznej. Żołnierze na szachownicy ubrani są w identyczne umundurowania różniące się kolorem, mają analogiczne uzbrojenie przez co partie szachowe są czytelne dla odbiorcy, również dla konesera szachów. Odtwarzając przebieg ważnej bitwy historycznej dobieramy odpowiednią partię szachową, odtwarzającą podstawowe manewry z historycznego pola bitwy. W razie potrzeby organizatorów odtwarzane są w formie żywych szachów partie szachowe rozgrywane przez gości organizatorów. Żywe szachy prezentują się szczególnie efektownie, gdy rozgrywane są na dziedzińcach zamków gdy widzowie mogą śledzić ich przebieg z balkonów lub krużganków, np. Baranów Sandomierski, Wawel, Niepołomice, Krzyżtopór.
* teatr ognia zajmujący się żonglerką, dmuchaniem i połykaniem ognia.
* artyleria dawna – licząca 15 armat tj. bombard, hakownic, falkonetów i moździerzy
* kawaleria historyczna – jazda rycerska, husaria, pancerni, lisowczycy, ułani, wojowie piastowscym, jazda tatarska wykonywana przez współpracujący z Chorągwią Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski. Kawalerzyści występują zwykle w 2-6 jeźdźców i wykonują w mundurach i uzbrojeniu dawnej jazdy polskiej pokazy musztry, władania lancą, kopią, szablą i mieczem. Ponadto mają w programie pokaz łucznictwa konnego. Najbardziej efektownie prezentują się jako husaria, lisowczycy, pancerni i ułani.

Chorągiew Sandomierska była wielokrotnie wyróżniana za szczególne osiągnięcia w pracy z młodzieżą, a także za promocję regionu przez Wojewodę Tarnobrzeskiego, Wojewodę Świętokrzyskiego, Marszałka Świętokrzyskiego, Burmistrza i Radę Miasta Sandomierza, Starostę Sandomierskiego i Starostę Opatowskiego, Burmistrza Miasta Iłży.

dodane na fotoforum: