Krzyżtopór wnętrze ruin zamku

Krzyżtopór wnętrze ruin zamku

Krzyżtopór w Ujeździe
Będąc przejazdem przez województwo świętokrzyskie warto zboczyć kilkanaście kilometrów od głównej drogi prowadzącej z Kielc do Opatowa i zwiedzić ruiny jednego z największych w Polsce zamków magnackich Krzyżtopór w miejscowości Ujazd.
Zamek ten zbudowany został w I poł. XVII w. przez Krzysztofa Ossolińskiego, późniejszego wojewodę sandomierskiego na planie regularnego pięcioboku z fortyfikacjami bastionowymi i zwartym kompleksem pałacowo-gospodarczym. Po obu stronach bramy zjazdowej umieszczone zostały dwie wielkie płaskorzeźby – krzyż będący symbolem konttreformacji i topór będący herbem Ossolińskich.

Projekt zamku miał kilka znaczeń symbolicznych:
- posiadał cztery baszty reprezentujące cztery pory
- posiadał 12 wielkich sal odpowiadające liczbie miesięcy w roku
- posiadał 52 pokoje - symbolizujące liczbę tygodni w roku oraz
- posiadał 365 otworów okiennych czyli tyle, ile dni w roku.

Na miejsce budowy wybrano zbocze wzgórza, na skraju cypla wznoszącego się nad niegdyś podmokłą doliną zalewową rzeczki Koprzywnianki, wykorzystując w ten sposób naturalne walory obronne takiego położenia zamku – rezydencji.
Niestety właściciele zamku nie cieszyli się długo spokojnym życiem w swej ufortyfikowanej warowni, ponieważ w 1655 r. zamek został zajęty przez Szwedów okupujących go do 1657 r. W tym czasie najeźdźcy dokonali olbrzymich zniszczeń na terenie zamku, w wyniku czego przez pewien czas nikt w zamku nie mieszkał. Kolejni właściciele popadającego w ruinę zamku w XVIII w. z braku funduszy remontowali go w niewielkim zakresie. Tak, że w końcu nikt już w zamku nie mieszkał, a mury niszczały coraz bardziej w wyniku działania /grabieniec.pl/

dodane na fotoforum:

tczew54

tczew54 2011-01-28

Piękna ta wieża oraz foto.

roza73

roza73 2011-01-30

też zrobiłam takie ujęcie :)

dodaj komentarz

kolejne >