Sandomierz

Sandomierz

Województwo Świętokrzyskie należy raczej do tych mniejszych, ale wcale nie mniej ciekawych niż pozostałe. Posiada bogate walory turystyczne, zarówno jeśli chodzi o zwiedzanie, jak i aktywne formy wypoczynku. Na turystów czeka tu nieskazitelnie czyste powietrze, ogromne połacie bogatych w zwierzynę lasów, rzeki, góry i doliny.

Historia prezentuje wspaniałe zabytki architektury, kultury i pomniki przyrody, przypominając zamierzchłe czasy. Kościoły, zamki, pałace, kapliczki, muzea, to wszystko czeka na Państwa w każdej części ziemi świętokrzyskiej. Warto zobaczyć niezwykłe muzea: Muzeum Narodowe w Kielcach, Park Etnograficzny w Tokarni, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie oraz kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy.


Dawno, dawno temu
Miłośników starodawnych form życia zapraszamy do Bałtowskiego Parku Jurajskiego, gdzie będą mieli okazję na własne oczy zobaczyć dinozaury. Nieco młodsze są neolityczne wyrobiska krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca. Można tutaj zobaczyć jak pracowali górnicy zaledwie kilka tysięcy lat temu. To najdłuższa tego typu trasa w Europie.


Odkryj Sandomierz
Zapewne nie przypadkiem wybrano to właśnie miasto na plener i miejsce akcji serialu Ojciec Mateusz. Przyroda, urokliwe dawne uliczki i architektura czynią Sandomierz jednym najpiękniejszych miast polskich. Znajdziecie tutaj pięknie zachowane Stare miasto z renesansowym ratuszem, romański klasztor Dominikanów, katedrę gotycką, Dom Długosza oraz system obronny z zamkiem królewskim, Bramą Opatowską. Odwiedzając to miasto, musicie przejść przez Ucho Igielne, jedyną zachowaną brame w istniejących tu niegdyś systemie murów obronnych.

Dominującym akcentem dużego prostokątnego rynku (120 na 100 m) jest gotycko-renesansowy ratusz. Dwukondygnacyjną ceglaną budowlę zdobi wysoka attyka. Wieża, do drugiej kondygnacji kwadratowa, wyżej ośmioboczna, wraz z zegarem i wieńczącym hełm żelaznym orłem widniejącym w herbie miasta, pochodzi z pocz. XVII w. Na południowej elewacji budynku w 1958 r. umieszczono zegar słoneczny zaprojektowany przez Tadeusza Przypkowskiego.

W zachodniej pierzei rynku warto zwrócić uwagę na kamienicę pod nr. 4 z renesansowym portalem, dom pod nr. 5 przekazany jezuitom na siedzibę konwiktu przez Jakuba Bobolę w 1635 r. oraz słynną kamienicę Oleśnickich (nr 10) z podcieniami, wzniesioną w XVI w. i przebudowaną w XVIII w. W północnej pierzei wyróżnia się parterowy XIX-wieczny odwach (nr 12). Wielki napis pamiątkowy na narożnej kamienicy zwanej Domem Mikołaja Gomółki (nr 14) przypomina, że słynny muzyk królewski i kompozytor był wójtem Sandomierza. W Domu Greka Kojszora (nr 23) we wschodniej pierzei zachował się XVII-wieczny układ wnętrz (niedostępne dla zwiedzających). W pierzei południowej stoją dwa budynki gotycko-renesansowe: dom Węgra Lazarczyka (nr 27) z podcieniami i kamienica Dutreppich (nr 31).