Sandomierz

Sandomierz

www.e-sandomierz.pl/TRZY HIPOTEZY

W listopadzie ubiegłego roku w rejonie wlotu do Wąwozu Królowej Jadwigi, podczas robót ziemnych związanych z rozbudową istniejącego domu, odkryte zostały dwa groby szkieletowe. Przebadany został wówczas tylko jeden z nich. Badania prowadziła Monika Bajka, archeolog z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Archeolodzy wysnuli trzy hipotezy na temat okresu, z jakiego mogą pochodzić pochówki. Według pierwszej, są to groby wczesnośredniowieczne, z XI-XII wieku, z nieznanego do tej pory cmentarza rzędowego, podobnego do tych, jakie znajdowały się na przykład w miejscu obecnego Domu Księży Emerytów i na Małym Rynku. Druga zakładała, że groby należą do cmentarza przykościelnego obok kościoła św. Pawła, który pierwotnie mógł być większy niż teren ogrodzony w XVIII wieku murem, a więc mogą pochodzić najwcześniej z drugiej ćwierci XIII wieku (kościół powstał w 1226 roku).

Według trzeciej wersji, miały to być pochówki osób zmarłych w szpitalu – przytułku dla ubogich, jaki co najmniej od XVI wieku do początków XIX wieku znajdował się na działce, na której odkryto groby. Zatem w ostatnim przypadku groby należałoby datować na XVI-XVIII/XIX wiek.

dodane na fotoforum: