Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe

Janusz Kędracki
11.06.2009 aktualizacja: 2009-06-11 16:44
A A A Drukuj
Ich zbocza opadają stromo ku Wiśle, a nazwa pochodzi od szarych i ciemnoszarych, przypominających pieprz, wychodni łupków kambryjskich.

Odkrywamy Świętokrzyskie

SERWISY

Wiadomości Kielce

Te kruche skały liczą sobie już około 500 mln lat. Jak pisze Waldemar Ciamaga w przewodniku "Sandomierskie Góry Pieprzowe" (Sandomierz/Kielce 2007), są pozostałością Gór Sandomierskich, które wypiętrzyły się wraz z Sudetami i obok nich są najstarszymi górami w Polsce. Dla porównania, Karpaty zaczęły się tworzyć 70 mln lat temu i przy Górach Pieprzowych to młokosy. Także wypiętrzone przed 300 mln laty Łysogóry, główne pasmo Gór Świętokrzyskich, muszą mieć szacunek dla takich staruszków.

Obecnie najwyższe partie Gór Pieprzowych wznoszą się nieco ponad 200 m n.p.m. morza i 60 m nad dolinę Wisły. Właśnie od wiślanej strony są najbardziej strome, a równocześnie najbardziej malownicze. Poprzecinane licznymi wąwozami i przykryte warstwą lessu. Wejście na szczyt prowadzi wąskimi ścieżkami wydeptanymi wśród zarośli. Nie jest łatwe, ale warto się wspiąć. Stanowi doskonały punkt widokowy. Z jednej strony podziwiać można panoramę Sandomierza, z drugiej płynącą w dole Wisłę, a za nią wsie i miasta województwa podkarpackiego, m.in. Gorzyce i Stalową Wolę, a także Tarnobrzeg.

Góry Pieprzowe są też, jak czytamy w przewodniku Ciamagi, największym skupiskiem naturalnie rosnących gatunków dzikich róż w Polsce i jednym z największych w Europie. Na ich zboczach rośnie bowiem 12 z 25 spotykanych w naszym kraju gatunków tych kwitnących właśnie roślin. Tylko tu można spotkać gatunek nazwany różą Kostrakiewicza. Dlatego Góry Pieprzowe nazywane są także Górami Różanymi.

Prócz róż zobaczyć można także wiele innych ciekawych i rzadko spotykanych roślin. Część z nich, jak wisienka karłowata czy ostnica włosowata, charakterystyczna jest dla stepów. Na wysuszonych wychodniach łupków kambryjskich rosną głównie tarniny.

Góry Pieprzowe to również siedlisko rzadkich owadów (m.in. zagrożonej wyginięciem modliszki zwyczajnej), jaszczurek, ssaków i ptaków. W 1979 r. dla ochrony ich fauny i flory oraz odsłonięć łupków kambryjskich utworzono 18-hektarowy rezerwat przyrody.

Jak tam trafić

Przez Góry Pieprzowe wiedzie czerwony szlak turystyczny Gołoszyce - Annopol. Dojść nim można z Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, przez plac Jana Pawła II, ulicami Przemysłową i Działkowców, a od północnej strony od drogi Sandomierz - Kamień Łukawski - Mściów.

Więcej... http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35266,6711759,Odkrywamy_Swietokrzyskie___Gory_Pieprzowe.html#ixzz1ZFbm1dPl

dodane na fotoforum:

kolejne >

gustaw5

gustaw5

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

(brak komentarzy)

dodaj komentarz

kolejne >