[17976928]

Skały wydobywane w XVI w. w łomach na Bukowskiej Górze oraz Dołach Biskupich przyciągały do Kunowa wielu rzeźbiarzy, między innymi z Niemiec i Moraw.
Były to głównie piaskowce triasowe i jurajskie oraz dolomity dewońskie, wapienne i lessy. W tym czasie powstały liczne zdobienia kamienne okolicznych kościołów, klasztoru na Św. Krzyżu oraz Kolegiaty Św. Marcina w Opatowie. Słynna rzeźba Św. Emeryka u podnóża Św. Krzyża również wykonana jest z piaskowca kunowskiego. Piaskowiec kunowski lub wituliński, jest to zwięzły średnioziarnisty piaskowiec kwarcowy o spoiwie krzemionkowo-ilastym i barwie kremowej lub jasnożółtej.

Rozkwit kamieniarstwa na ziemiach kunowskich przypada na wiek XVIII i XIX. W roku 1787 kunowskie łomy odwiedził król Stanisław August Poniatowski i złożył zamówienie na wykonanie figur, pomników i detali architektonicznych do gmachów wznoszonych wówczas w Warszawie, m.in. Pałacu Łazienkowskiego.

Wielowiekowe tradycje rzeźbiarskie pozostawiły po sobie liczne ślady w postaci przepięknych rzeźb, figur, pomników na cmentarzu kunowskim, w parku oraz całej okolicy.

dodane na fotoforum: