[18320624]

Cieszkowy – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Czarnocin, w parafii Probołowice.

Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Cieszek. W XV wieku były to dwie wsie: Cieszków Duży (Czeszkow Maior) i Cieszków Mały (Czeszkow Minor). Obydwie należały do możnego rodu Rabsztyńskich herbu Topór. W wieku XVII Wylamowie i Żeleńscy wybudowali zbór kalwiński, zamieniony w XIX wieku na lamus.

We wsi znajduje się Gimnazjum im. Armii Krajowej. W 1997 r. były tu 72 domy oraz 250 mieszkańców.
Spis treści
[ukryj]

1 Historia
1.1 Zabytki
1.2 Osoby związane z Cieszkowami
1.3 Linki zewnętrzne

Historia[edytuj]

W 1859 r. zbudowano dwór wg projektu architekta Stanisława Postawki z Gabułtowa. Po II wojnie światowej został on przez władzę ludową uwłaszczony i w krótkim czasie doprowadzony do ruiny. Na jego miejsce w roku 1963 wybudowano szkołę podstawową.

W XVII w. wzniesiono także zbór Ariański, przekształcony w XVIII i XIX w. Do XVII w. użytkowany jako zbór, później lamus i spichlerz dworski, obecnie puszczony w ruinę. Położony w parku, obok miejsca gdzie kiedyś stał dwór. Nad drzwiami i wnęka w sionce napisy: sentencje łacińskie, zatarty napis erekcyjny i napis polski z cytatem z Ewangelii św. Mateusza.

dodane na fotoforum: