[18951629]

Centrum Porcelany Artystycznej w Ćmielowie. Turystyka dla ciekawych świata.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie, gdzie początki produkcji porcelany sięgają roku 1804. Jest to jedna z najstarszych polskich fabryk porcelany.
Na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów działa Centrum Porcelany Artystycznej.

To właśnie tu można zwiedzić Żywe Muzeum Porcelany, wziąć udział w Warsztatach Ceramicznych, odpocząć w luksusowej Kawiarni „Leżąca Kotka” oraz zakupić porcelanowe figurki w Salonie firmowym.


Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła najlepsze wzory, tradycje i wartości, bo porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.


Żywe Muzeum Porcelany to coś więcej jak eksponaty, to coś znacznie więcej jak mury, ściany... to opowieść, to bajka, to magia...

W Żywym Muzeum Porcelany staramy się przenieść Państwa do innego świata, świata zazwyczaj niedostępnego a pełnego fascynujących tajemnic, które mimo popularności porcelany, powszechnie nigdy nie trafiły pod strzechy.

Bo produkcja porcelany to coś więcej niż tylko czynności niezbędne by porcelana powstała.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła nie tylko wzory, ale przede wszystkim tradycje i wartości, bo porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.

I właśnie o tej magii porcelany staramy się Państwu opowiadać w Żywym Muzeum Porcelany,
w którym fundamentem nie są stare, muzealne wyroby porcelanowe, a opowieść o tym ile wysiłku, ile miłości i ile pasji wymaga porcelana podczas procesu produkcyjnego, by później móc nas cieszyć swym pięknem, delikatnością i szlachetnością.
To tą pasją właśnie pragniemy się tu z Państwem dzielić, więc proces produkcyjny, o którym tu Państwu opowiadamy, i który prezentujemy, to punkt wyjścia do opowieści o wspaniałej porcelanie, o tradycji związanej z jej wyrobem, o tajnikach produkcji, o ludziach i o tym szczególnym miejscu, do którego porcelana zawitała ponad 200 lat temu, by zmienić je na stałe i zdeterminować.

Porcelanowe tajemnice
Dlaczego polska porcelana figuralna produkowana w Ćmielowie to ewenement artystyczny na skalę światową?
Na czym polega wyjątkowość ręcznego zdobienia porcelany?
Co to jest drugi oryginał?
Jak i dlaczego porcelana trafiła do Ćmielowa?
Czym różni się ceramika od porcelany?
Jak wygląda stary, 22 metrowy piec do wypału porcelany?
Z czego robi się porcelanę?
Jak porcelana zmienia się po wypale?
Jak przygotowywany jest porcelanowy hologram?
Co to jest biskwit?
Co wspólnego z wyrobem porcelany ma... sok z buraka?
Dlaczego porcelany malowanej złotem nie można myć w zmywarce?
Co odróżnia porcelanę od nie-porcelany i jak „świeci” porcelana?

Na wszystkie te pytania znajdą Państwo odpowiedź w naszym muzeum.
To właśnie w tu dowiedzą się Państwo na czym polega specyfika ręcznego malowania porcelany i jak maluje się porcelanowe obrazy. Zobaczą Państwo co dzieje się z masą pod wpływem wypalania i będą Państwo mieli możliwość prześledzić krok po kroku metamorfozę składników masy porcelanowej w piękny i wyjątkowy wyrób.

Żywe Muzeum Porcelany to jednak coś więcej niż tylko instruktaż. Specjalnie dla Państwa zatrzymaliśmy tu czas - u nas zapomniane rzemiosło odżywa. Całkowicie ręczna produkcja porcelany to w obecnym, zmechanizowanym świecie, coraz większa rzadkość. Tym bardziej jest nam miło móc się z Państwem dzielić tym niewątpliwym czarem tradycji i elegancji.


Specjalnie dla zwiedzających przygotowane zostały Warsztaty Ceramiczne, podczas których każdy odwiedzający może samodzielnie (pod okiem instruktora) wykonać różę lub figurkę kotka z porcelany, własnoręcznie ozdobić porcelanową filiżankę.
Jest to niesamowita przygoda zarówno dla dzieci jak również dla dorosłych. Warsztaty trwają w zależności od programu 30 lub 60 minut, a każdy wykonany wyrób zabierany jest przez autora-uczestnika warsztatów


Po zwiedzaniu Żywego Muzeum Porcelany oraz skorzystaniu z możliwości udziału w Warsztatach Ceramicznych można obejrzeć całą, liczącą ponad 300 eksponatów, kolekcję wytwarzanych ręcznie porcelanowych figurek, wazonów, filiżanek, kubków oraz zakupić wybrane wyroby w naszym Salonie firmowym, a także odpocząć oraz skosztować najdroższą kawę świata w luksusowej Kawiarni „Leżąca Kotka”.


Adres:

ul. Sandomierska 243;
27-440 Ćmielów
telefon: 015 861 20 21
email: biuro@cmielow.com.pl
strona: www.as.cmielow.com.pl

dodane na fotoforum:

annetka

annetka 2011-12-29

Jestem wielką fanką kotków i innych zwierzaków z Ćmielowa. Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

dodaj komentarz

kolejne >