Sandomierz

Sandomierz

Sandomierskie Ucho Igielne
10:59 | Autor: PK |
Przy ulicy Zamkowej, pomiędzy dwoma kamieniczkami znajduje się dość tajemnicze, dobrze ukryte wąskie przejście. Jest to jedna z najkrótszych dwóg aby przejśc z Rynku Starego Miasta przez wąwóz świętojakubski do romańskiego kościoła św. Jakuba.

Ucho Igielne (zwane również furtą dominikańską) jest jedną z dwóch zachowanych furt z XIV wiecznych obronnych murów miejskich. Korzystali z niej głównie dominikanie, komunikując się pomiędzy swoimi dowma klasztorami - jednym znajdującym się w obrębie murów i drugim będącym już poza miastem (kościół św. Jakuba) .

Nazwa "Ucho Igielne" wzięła się od charakterystycznego kształtu przejścia. Przy furcie odsłonięty jest fragment ogyrinalnych XIV wiecznych murów miejskich wraz z gankiem straży i przedprogiem.

Z sandomierkiej Starówki do Ucha Igielnego nałatwiej trafić kierując się od "kotwicy" znajdującej się obok Ratusza, ulicą Zamkową. Naprzeciwko Urzędu Miasta pomiędzy kamienicami zobaczymy wąskie przejście - to jest właśnie poszukiwana furta.

Schodząc w dół znajdziemy się na ulicy Podwale - kierując się w lewą stronę dojdziemy do Zamku Sandomierskiego, jesli natomiast przetniemy ul. Podwale i dalej zejdziemy schodkami w dół w ciągu 5 minut dojdziemy do kościoła św. Jakuba.

dodane na fotoforum: