[21748707]

Góry Pieprzowe zwane także Pieprzówkami są najstarszymi górami w Polsce. Swoją nazwę zawdzięczają liczącym ok. 500 milionów lat skałom kambryjskim z których są zbudowane. Tzw. łupki ilaste pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak erozja wodna i duże wahania temperatury - utleniają się i kruszą, przypominając swym wyglądem pieprz. Wyższe partie zbocza pokrywa glina morenowa, lessy i lessy spiaszczone. Godnym polecenia jest odcinek Pieprzówek za ostatnim gospodarstwem w Kamieniu Łukawskim. Teren ten jest całkowicie odkryty, łupki są odsłonięte i doskonale widoczne na stoku ciągnącym się ok. 2 km.
Nigdzie więcej w naszym kraju niczego podobnego zobaczyć nie można. Głównym trzonem Gór Pieprzowych jest łupek ilasty miękki o barwie brunatnej, szaroczarnej lub ciemnopopielatej zawierający niewielkie ilości miki i rzadko ziarna kwarcytu. Spotkać można często nacieki tlenków żelaza. Na niektórych skałach widoczne są białe naloty i wykwity zwane ałunami. Dzięki tak bogatemu składowi obserwacja Gór Pieprzowych jest prawdziwą przyjemnością. Na terenie rezerwatu występują gatunki chronione, a także takie których nie zobaczymy nigdzie poza Górami Pieprzowymi. Pieprzówki ze swym klimatem i różnymi typami siedlisk stworzyły wspaniałe warunki do życia wielu gatunków owadów – zwłaszcza chrząszczy. Niektóre z nich występują jedynie tutaj. Przybliżając nieco krajobraz i florę Gór Pieprzowych nie sposób nie wspomnieć o wartości krajobrazowej całego rezerwatu, o widokach jakie roztaczają się z ich szczytu na dolinę Wisły. Wszystkie te walory i unikalny charakter Gór Pieprzowych wpłynęły na utworzenie rezerwatu przyrody, w 1979 roku, którego obszar wynosi ponad 18 hektarów.

dodane na fotoforum:

olcia80

olcia80 2012-07-07

a tam gdzie w oddali mała wioska ,,Motycze poduchowne" gdzie od dziecka na wakacje jeżdżę:)))) miło popatrzec na Twoje fotki :) Pozdrawiam:)

dodaj komentarz

kolejne >