[25427723]

Trznadel - Emberiza citrinella

Trznadel jest małym, koczującym ptakiem z rodziny ziarnojadów (Fringillidae), podrodziny trznadlowatych (Emberizinae), rzędu wróblowych (Passeriformes). Występuje w kilku podgatunkach w całej Europie, z wyjątkiem północnej części Półwyspu Skandynawskiego oraz południowych rejonów Hiszpanii i Bałkanów, a także w zachodniej i środkowej Azji. Zamieszkuje pola i łąki (o ile rośnie na nich choć kilka drzew lub krzewów), polany, skraje lasów, sady i ogrody.

Trznadel jest wielkości wróbla. Ma długi ogon. Osiąga średnio: długość ciała ok. 17 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 27 cm i wagę ok. 30 g. Samiec w okresie godowym ma głowę i spód ciała żółte, na głowie szarobrązowe, podłużne smużki, pierś ozdobioną kasztanowatymi łezkami, wierzch ciała brązowokasztanowy z ciemnymi plamkami, kuper rdzawy, brzegi ogona białe. Samica jest mniej jaskrawa niż samiec. Śpiew samca jest bardzo charakterystyczny i łatwy do zapamiętania. Samce często śpiewają na czubku drzewa lub na innym wyeksponowanym miejscu. W czasie zalotów oboje partnerzy podnoszą z ziemi i pokazują sobie źdźbła i kłosy traw prawdopodobnie po to, żeby zadeklarować chęć budowy gniazda. Trznadle żywią się przede wszystkim nasionami (głównie traw), a w okresie wiosennoletnim również bezkręgowcami. W okresie polęgowym trznadle łączą się w stada często z ziębami i innymi łuszczakami i szukają pożywienia na polach i w pobliżu osad ludzkich. Zimą, gdy jest śnieg, kręcą się koło paśników dla zwierząt i przylatują do karmników dla ptaków.

Gniazdo trznadel zakłada na ziemi (w płytkim dołku) lub tuż nad nią (w krzewie lub na małym drzewku). Chętnie gnieździ się na skarpach, np. rowów, z kępami traw i niskimi, ciernistymi krzewami. Gniazdo jest dobrze ukryte w trawie lub roślinności zielnej. Jest to konstrukcja ułożona z suchej trawy, źdźbeł słomy, liści i mchu. Wyściółkę stanowi miękka trawa i włosie. W sezonie lęgowym (kwiecień-lipiec) trznadel wyprowadza 2-3 lęgi. W jednym lęgu samica składa 3-5 białawych, niebieskawych, szarawych lub fioletowawych jaj z szarofiołkowymi żyłkami, które sama wysiaduje przez 12-14 dni. Karmieniem piskląt zajmują się oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po dwóch tygodniach.

W Polsce trznadel należy do ptaków licznych lęgowo i zimujących. Jest objęty ochroną.Zwiastun wiosny

Najpierw sikory bogatki, a zaraz po nich słyszymy głos trznadla. Już na początku marca, w cieplejsze dni, samiec zaczyna ćwiczyć się w śpiewie. Siada w miejscach eksponowanych i śpiewa melancholijnie powtarzające się frazy pieśni. Niechybny to znak, że nadeszła wiosna. Zresztą znawcy przedmiotu uważają, że osoby chcące nauczyć się rozpoznawania głosów ptaków powinni właśnie od jego poznania naukę tę rozpocząć. Tym bardziej, że bohater tej opowieści występuje na terenie całego kraju, a w górach nawet do wysokości 1100 m n.p.m., często zimując przy osadach ludzkich. Dojrzymy go w parkach i ogrodach, na skrajach słonecznych lasów, a także w żywopłotach. Poza okresem lęgowym daje się stosunkowo łatwo podejść, a jak już usiądzie na jakimś drucie elektrycznym czy gałązce drzewa, to siedzi tam przez dłuższy czas. Można powiedzieć nawet, że jest ptakiem flegmatycznym.

dodane na fotoforum:

bahe54

bahe54 2013-04-07

Cudna fotka; slodkosci na dobranoc;)

lidiaiz

lidiaiz 2013-04-08

pięknie

dodaj komentarz

kolejne >