sandomierskie

sandomierskie

Ziemia Sandomierska
******

Ziemia Sandomierska

Ziemia Sandomierska to obszar położony między Górami Świętokrzyskimi, a Wisłą obejmujący Wyżynę Sandomierską oraz sąsiadujące z nią bezpośrednio od południa i północy tereny po lewej stronie Wisły. Pierwsze ślady bytności człowieka na tej ziemi pochodzą sprzed 15 tysięcy lat. Rozwojowi osadnictwa sprzyjały tu dogodne warunki naturalne, żyzne gleby oraz bliskość ważnego szlaku komunikacyjnego jakim była Wisła.

Bolesław III Krzywousty umierając w 1138 roku podzielił państwo Polskie pomiędzy czterech synów. Ziemia Sandomierska znalazła się we władaniu Henryka zwanego później Sandomierskim. W ten sposób powstało Księstwo Sandomierskie, ze stolicą w Sandomierzu. Po śmierci Henryka dzielnicą sandomierską władali m.in. Kazimierz Sprawiedliwy, Leszek Biały, Bolesław Wstydliwy.

Po zjednoczeniu Polski przez Władysława Łokietka Księstwo Sandomierskie zostało przekształcone w województwo sandomierskie.

Za panowania Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły nastąpił okres intensywnego rozwoju gospodarczego Sandomierszczyzny. W XVI wieku na terenie województwa sandomierskiego w 374 parafiach znajdowało się 100 miast i miasteczek oraz 2586 wsi.

Ziemia Sandomierska ma w swej historii wiele burzliwych momentów. W XIII wieku kilkakrotnie pustoszona była przez najazdy Tatarskie. Władysław Jagiełło będąc jeszcze pogańskim władcą Litwy również wielokrotnie najeżdżał zbrojnie i łupił Sandomierszczyznę. Nie ominął jej także w XVII wieku potop szwedzki. Podczas najazdu szwedzkiego zniszczone zostały m.in. zamki w Sandomierzu i Zawichoście.

dodane na fotoforum:

kolejne >

gustaw5

gustaw5

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

jola09

jola09 2013-06-01

super widoczek

dodaj komentarz

kolejne >