Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa

Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Roślina okazała, może dorastać do 1-1,5 m wysokości.
Ozdoba rośliny: Okazałe kwiatostany w o płatkach w kolorze purpurowe lub fiołkoworóżowe. Środek kwiatostanu brązowy, wypukły, przypominający jeża. Istnieją o odmiany o płatkach białych ale są chyba mniej efektowne.
Pędy sztywne i wyprostowane, liście szorstkie, ciemnozielone i wydłużone.
Ciekawe odmiany jeżówki to \\\"Kim\\\'s Knee High\\\" o kolczastym środku i intensywnie różowych płatkach oraz \\\"Rubinstern\\\" o ciemoróżowych płatkach i kwiatach w budowie przyponających stokrotki. Odmiana \\\"Magnus\\\" ma środek kwiatostanu brązowo-pomarańczowy, w kształcie najeżonej kulki otoczonej ciemnoróżowymi płatkami, a odmiana \\\"White Swan\\\" ma płatki w kolorze białym.
Pora kwitnienia: Od lipca do października.
Uprawa: Roślina jest dość łatwa w uprawie. Całkowicie odporna na mróz, choroby i szkodniki ale źle znosi przesadzanie i potrzebuje dobrej gleby. Po przekwitnieciu należy ściąć kwiatostany. Należy do bylin niezbyt długowiecznych ale dość łatwo ją rozmnożyć - można wysiać nasiona wiosną do inspektu a po paru tygodniach sadzonki wysadzić na miejsca stałe. Innym sposobem jest podział wiosną lub jesienią.
Gleba: Potrzebuje dobrej, żyznej i przepuszczalnej gleby.
Stanowisko: Słoneczne, toleruje też niewielki półcień.
Zastosowanie:Nadaje się do wiejskich i naturalistycznych ogrodów. Najlepiej wygląda posadzona w grupie, na większej powierzchni. Jeżeli zamiast trawnika mamy łąkę kwietną to można urozmaicić ją grupą jeżówek. Nadaje się na rabaty bylinowe - ze względu na rozmiary powinna być sadzona z tyłu rabaty.
Doskonale nadaje się na kwiat cięty - w wodzie utrzymuje się bardzo długo.
Jest rośliną leczniczą - zawiera flawonoidy i kwas kawowy. Stosuje się ją przy produkcji preparatów odpornościowych. Nawet jeżeli infekcja się rozwinie, będzie krótsza i lżejsza. Kurację najlepiej zacząć, gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia.
Ciekawostki: Jeżówka purpurowa pochodzi z Ameryki Północnej.
Jeżówki przyciągają owady, również pszczoły i motyle.

jadpaw5

jadpaw5 2013-11-21

Echinacea w romansie z motylem

dodaj komentarz

kolejne >