[28758537]

Pierwsze zabudowania zamku Rabsztyn (z języka niemieckiego „rabstein” znaczy dosłownie „krucza skała”) są datowane na XIII-XIV wiek. Natomiast w pełnej okazałości zamek powstał w okresie panowania Kazimierza Wielkiego (XIV w.). Składał się z dwóch skrzydeł mieszkalnych, zamku górnego z wieżą i dwóch dziedzińców. Zamek jest jednym z wielu obiektów położonym na szlaku Orlich Gniazd.
Po latach świetności został spalony przez Szwedów w 1657r. Według lokalnych podań zamek jest połączony korytarzami z miastem Olkusz oraz Januszkową Górą. Obecnie w miesiącach letnich zamek jest miejscem turniejów rycerskich. Organizatorem jest Miejski Dom Kultury w Olkuszu, Bractwo Rycerskie Kruk oraz Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn.



Legenda o zaklętych rycerzach z rabsztyńskiego zamku



Gminna wieść niesie, że pod ruinami zamku w Rabsztynie, głęboko pod ziemią, jest drugi, piękny zamek. W jednej z głównych komnat znajduje się dwoje skamieniałych dzieci: chłopiec i dziewczynka. Chłopczyk ma na palcu pierścień wysadzany brylantami, a dziewczynka zawieszony na szyi sznur pereł. W sąsiednich salach snem zaklętych śpią szeregi żelaznych rycerzy. Raz w roku budzą się z tego snu. Ma to miejsce w Niedzielę Palmową, gdy procesja wychodzi z najbliższego kościoła. Wówczas pierścień na palcu chłopca nieco się obraca. Otwierają się odrzwi sal zamkowych, zaklęci rycerze budzą się, odzyskują mowę i zasiadają do stołów uginających się od najwspanialszych potraw. Uczta trwa do północy. Po Niedzieli Palmowej znowu wszystko kamienieje. Tak powtarza się co roku, dopóki pierścień skamieniałego chłopca nie zsunie mu się z palca. Gdy to nastąpi rycerze zostaną uwolnieni z zaklęcia. Przebudzeni staną pod wodzą chłopca do boju z wrogami Polski. Pomogą im również przebudzone inne zaklęte wojska. Po zwycięstwie dziewczynka z perłami ofiaruje każdemu rycerzowi jedna perłę na pamiątkę wybawienia Ojczyzny.

dodane na fotoforum:

ona11

ona11 2014-11-27

piękny kadr i opis, pozdrawiam

jadpaw5

jadpaw5 2014-11-27

Piękna wędrówka

dodaj komentarz

kolejne >