[29086321]

Wojewodówna oddaje klejnoty

Początki klasztoru sięgają 1700 roku. Jego fundatorem był Jan Franciszek Stadnicki oraz jego córka Anna, która przeznaczyła na budowę klasztoru swoje klejnoty.

– Historycy toczą spory na temat powstania zespołu klasztornego. Był on jednak budowany przez kilkadziesiąt lat – wyjaśnia pani archeolog.

Na wzgórzu sukcesywnie powstawały: kościół, budynek klasztorny, zabudowania gospodarcze. Całość otaczał mur obronny z systemem baszt. Za murami znajdował się szpital, przeznaczony dla weteranów wojennych

– Niewykluczone, że projektantem był Tylman z Gameren, najwybitniejszy architekt doby baroku. Jego dziełem jest m.in. przebudowa zamku w Łańcucie. Historycy sztuki w budowie klasztoru dopatrują się właśnie jego ręki – podkreśla pani Maria.

Zespół klasztorny był budowany zgodnie z regułą obowiązująca karmelitów. Świątynia powstawała według określonego wzorca. Jej długość i szerokość liczono na liście palmowe. Kościół posiadał ośmioboczną nawę główną i dwie kaplice boczne.

Zespół posiadał liczne budynki gospodarcze. Znajdowała się tu wozownia, stajnie, foresteria, czyli dom gościnny, kordegarda, ogród warzywny i sad. Całość była podzielona wewnętrznymi dziedzińcami. Wierni nie mieli wszędzie dostępu. W okalającym wzgórze murze znajdowały się okienka strzelnicze.

dodane na fotoforum: