miejscowość:Częstochowa

miejscowość:Częstochowa

Park Miniatur Sakralnych „Złota Góra”


⚑...Bazylika(✟✥) św. Franciszka w Asyżu

kraj:Włochy
miejscowość: Asyż
architekt:Eliasz Di Bombarone

z Częstochowy do Asyżu jest 1469 km.
✍...Ta wczesnogotycka świątynia z XIII w., pod wezwaniem najsłynniejszego stygmatyka, jest najcenniejszym zabytkiem sztuki włoskiej tego okresu. Przy jej budowie zastosowano szereg ciekawych rozwiązań architektonicznych, a sama bazylika(✟✥) składa się w zasadzie z dwóch odrębnych kościołów(✞). Na jej tyłach znajduje się także klasztor(†) franciszkanów.
✒...św. Franciszek ,stygmatyk i założyciel zakonu Braci Mniejszych, został pochowany na tzw. Piekielnych Wzgórzach,których nazwa po pochówku świętego, została zmieniona na Rajskie Wzgórza.
W 1228 r., zaledwie dwa lata po śmierci Franciszka ,miejsce poświęcił papież(♝) Grzegorz IX i rozpoczęto budowę bazyliki(✟✥). Ta XIII-to wieczna budowla jest najcenniejszym zabytkiem wczesnogotyckiej sztuki włoskiej. Powstała na skalistym,trudnodostępnym terenie, dzięki czemu w trakcie jej budowy wprowadzono szereg ciekawych zastosowań architektonicznych. Wnętrze świątyni ozdabia min. cykl 28 scen z życia św. Franciszka, cuda św. Franciszka,czy cykle z życia świętych. W II połowie XV wieku bazylika(✟✥) uzyskała swój ostateczny kształt . Jest ona dwupoziomowa i składają się na nią dwie odrębne świątynie,jednak przyglądając się bliżej zaczynamy dostrzegać szlachetne proporcje i porządek. Na tyłach bazyliki(✟✥) mieści się klasztor(†) franciszkański zwany konwentem,który budowany był równolegle ze świątynią...>>>

zdj.1

dodane na fotoforum: