miejscowość:Częstochowa

miejscowość:Częstochowa

Park Miniatur Sakralnych „Złota Góra”⚑..Miniatura Bazyliki św. Jana na Lateranie

kraj:Włochy
miejscowość:Rzym
architekci:Francesco Borromini, Alessandro Galilei

z Częstochowy do Bazyliki(✟✥) na Lateranie jest 1619 km.


✍....jest pierwszym kościołem(✞) chrześcijańskim i katedrą(✟) Rzymu oraz jedyną arcybazyliką(✟✥) w Wiecznym Mieście. Przylegający do sanktuarium pałac był przez wieki siedzibą papieży(♝). O ogromnej randze tej świątyni świadczy fakt, że każdy nowo wybrany biskup(♝) Rzymu udaje się tam w uroczystej procesji. Uwagę przykuwa także znajdujący się na placu przy bazylice(✟✥) egipski obelisk(⦹).✍.....ta wybudowana w IV wieku pięcionawowa(⊑⊇✞) świątynia była pierwszym kościołem(✞) w Rzymie.Powstała po edykcie mediolańskim,który zakończył prześladowania chrześcijan, stając się jednocześnie katedrą(✟) Rzymu i pełni tę funkcję do dziś. Ponadto jest jedyną arcybazyliką(✟✥) w Wiecznym Mieście.
W 1144 r. bazylika(✟✥) została poświęcona dwóm świętym: Janowi Chrzcicielowi i Janowi Ewangeliście.Ma 130 m. długości ,a jej monumentalna ,barokowa fasada powstała w XVIII w. , wg. projektu architekta Domenico Fontana.
Przed bazyliką(✟✥) znajduje się egipski obelisk(⦹),liczący 31 m. wysokości,który przeniesiono na polecenie papieża(♝) Sykstusa VI. Przylegający do świątyni pałac przez dziesięć stuleci zamieszkiwali papieże,dopiero Grzegorz IX przeniósł siedzibę papiestwa na wzgórza watykańskie. Pamiętając o randze tej świątyni,współcześnie każdy nowo wybrany biskup(♝) Rzymu udaje się na Lateran w uroczystej procesji, a w Wielki Czwartek na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy odprawia się tu Mszę świętą ,w czasie której papież(♝) powtarza gest Chrystusa obmycia nóg uczniom...>>> zdj.1

dodane na fotoforum: