miejscowość:Czarnca

miejscowość:Czarnca

⚐..Kościół parafialny(✞) w Czarncy wybudowany jest w stylu barokowym.Otacza go mur ceglany z płotem metalowym w północno -wschodnim narożniku (tak jak na zdjęciu)znajduje się zabytkowa dzwonnica(࿄ך) zespolona z murem.Od południa wybudowano plebanię a na zachód od kościoła znajdowało się Gniazdo Rodu Czarnieckich. Obecnie znajduje się tam arboretum / https://www.garnek.pl/henkosz/32089005/miejscowosc-czarnca / .


https://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4048721,2,2,9872Gniazdo-Rodu-Czarnieckich.html

✍..Parafię w Czarncy założono przed 1200 r. a więc w XI wieku , pierwotny drewniany kościół(†) św. Floriana powstał w 1184 roku. Nazwa parafii pojawia się wówczas w dokumentach watykańskich,które dotyczyły świętopietrza a więc opłat wnoszonych na rzecz papiestwa z racji jego zwierzchnictwa nad danymi ziemiami.Wieś stała się własnością Czarnieckich już w XIV wieku. Pierwszym z rodu Czarnieckich, który pisać się zaczął jako „pan na Czarncy” był Buda który w roku 1366 część swego majątku przekazał swym braciom: Dobkowi i Stanisławowi.
Obecny kościół(✞) ufundowany przez Stefana Czarnieckiego powstał w latach 1640 – 1659. Donator zmarł w roku 1665. Zwłoki przewieziono do Warszawy, gdzie w obecności króla(♕) i rycerstwa(ตื↾ตื↾) odbyła się oficjalna ceremonia pogrzebowa, po której zwłoki hetmana(☫) przewieziono do Czarncy i pochowano w skromnej krypcie(▃╂). Konsekracja świątyni nastąpiła później, w roku 1668. Dokonał jej sam prymas Polski, Mikołaj Prażmowski. Nadał on kościołowi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Floriana jako kontynuacja z poprzedniego, drewnianego kościoła(†).
Dwukondygnacjowa fasada kościoła(✞) jest artykułowana za pomocą pilastrów. Wieńczy ją trójkątny przyczółek ujęty spływami wolutowymi. Nad portalem znajduje się tablica epitafijna(⧏▭ĕÞîŧ⧐)brata Stefana ,Stanisława Czarnieckiego .Pod tablicą epitafijną(⧏▭ĕÞîŧ⧐) Stanisława Czarnieckiego znajduje się tablica(◅▭ĩŋşĸ▻)- kartusz Stefana Czarnieckiego opiewająca jego triumfy . W niszach umieszczono figury św. Stanisława(z lewej strony) i św. Floriana(z prawej strony). Ta barokowa ,XVII wieczna ,rzeźba św. Floriana jest jedynym wizerunkiem patrona parafii.Przed pożarem w 1956r był jeszcze obraz świętego lecz uległ całkowitemu spaleniu.Kościół(✞) jest jednonawowy(⊑⊇✞). Prezbiterium jest zamknięte półkopułą z latarnią. Sklepienia zdobią stiuki z motywami roślinnymi, geometrycznymi, główki aniołków, a w prezbiterium wizerunek Chrystusa na krzyżu.Prezbiterium jest zamknięte półkopułą z latarnią. Sklepienia zdobią stiuki z motywami roślinnymi, geometrycznymi, główki aniołków, a w prezbiterium wizerunek Chrystusa na krzyżu. Kościół(✞) w Czarncy jest swoistym muzeum . Muzeum biogarficznym związanym z donatorem kościoła.


✒ .......w nocy z 7 na 8 lipca 2015 roku do kościoła(✞) św. Floriana w Czarncy miało miejsce włamanie(♄✓) , zostały skradzione cenne przedmioty liturgiczne – krzyże i kielichy, z których jeden z pierwszej połowy XVII wieku, był wotum ślubnym hetmana Stefana Czarnieckiego.Sprawcy weszli bocznymi drzwiami do kościoła ( https://www.garnek.pl/henkosz/32119875/miejscowosc-czarnca ).
Jak do tego doszło ?. Część odpowiedzi na pytanie brzmi następująco:
„W sezonie letnim, z racji wizyt w muzeum im. Stefana Czarnieckiego w szkole, kręci się tutaj wielu turystów i nieznajomych. Nic podejrzanego nie zauważyłem” -powiedział Ks.proboszcz Wiesław Balec(☥)................>>>>>>>>>>

dodane na fotoforum: