miejscowość:Będomin

miejscowość:Będomin

Będomin (kasz. Bãdomino) – wieś kaszubska
województwo: pomorskie
powiat: kościerski
gmina: Nowa Karczma.
o tym miejscu wspomniano po raz pierwszy w 1284 roku w nadaniu księcia pomorskiego Mściwoja II na rzecz stryjecznej siostry Gertrudy.


przy drodze wjazdowej do Będomina stoi pomnik a na nim napis:
JÓZEFOWI WYBICKIEMU
WIELKIEMU SYNOWI
ZIEMI POMORSKIEJ
TWÓRCY HYMNU
NARODOWEGO
ZRZESZENIE
KASZUBSKO
POMORSKIE
1972 R.

i tu podam 10 faktów o „Mazurku Dąbrowskiego”;
1. Kontrowersyjny epizod w życiu Józefa Wybickiego

Józef Wybicki, autor "Mazurka Dąbrowskiego" miał bardzo bujny życiorys. Angażował się w działalność Konfederacji barskiej skierowanej przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz Rosji. Odgrywał tam bardzo ważną rolę, ponieważ pełnił funkcję reprezentanta konfederatów przy ambasadzie francuskiej w Wiedniu. W końcu jednak między nim a królem zaszła zgoda. Wybicki zaczął zajmować się czynnie reformami państwa polskiego. Stał się stałym bywalcem słynnych już „obiadów czwartkowych” na dworze królewskim. Józef Wybicki pomagał przy opracowaniu i uchwaleniu Konstytucji 3 maja, następnie po wybuchu wojny z Rosją w obronie Konstytucji zmienił front polityczny i na krótko przystąpił do "Targowicy". Choć działanie jest w popieranej przez Rosję Targowicy było chwilowe, jednak pozostawiło pewne piętno i serię niewyjaśnionych działań, które odbijały się na jego późniejszym życiu.
2. Nasz hymn był drugim na świecie
Powszechnie wiadomo, że nasza Konstytucja 3 maja uchwalona w 1791 roku była druga na świecie, zaraz po konstytucji amerykańskiej. Nie mówi się jednak za często o tym, że to samo podium zajmuje nasz hymn.„Pieśń legionów Polskich we Włoszech” powstała w 1797 roku co sprawia, że to druga rewolucyjna pieść na świecie. Pierwszą była francuska Marsylianka.
3. Reggio Emilia, Włochy.
„Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” powstała we Włoszech w miejscowości Reggio Emilia. Wówczas w roku 1797 przebywał tam Józef Wybicki. Ciekawostką jest, że dokładnie w tym samym roku we Włoszech powstała flaga narodowa tego państwa i właśnie w miejscowości Reggio nastąpiło jej poświęcenie. Przyjęto wtedy flagę Włoch, jako sztandar Republiki Cispadańskiej.
4. Hymn Polski a historia
Józef Wybicki przypuszczał, a raczej miał wielką nadzieję, że generał Henryk Dąbrowski wyzwoli Polskę od wschodu do południa przeprawiając się od Włoch przez Austrię przekraczając kolejno Wisłę oraz Wartę: „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. Historia jednak pokazuje, że stało się inaczej. Trasa jaką przebyli wiodła z zachodu, z terenów pruskich. Wybicki i Dąbrowski przekroczyli najpierw wtedy Odrę, a następnie Wartę i Wisłę.
5. Polski hymn stał się wzorem i inspiracją
Idąc śladem Polski, inne państwa tworzyły swoje własne pieśni o wolności. Były to pieśni: słowacka, chorwacka, serbsko-łużycka, ukraińska, węgierska. Faktycznie, część z nich później przeistoczyła się w hymny narodowe tych państw.
6. Melodia „Mazurka Dąbrowskiego” była "podkładem" do innych pieśni.
Popularność „Mazurka Dąbrowskiego” sięgała w głąb Europy Środkowo-Wschodniej. Mówimy tu nie tylko o powstających na wzór naszego hymnu pieśni, ale i śpiewanie innych z melodią Mazurka. Przykładem była pieśń Słowaka, Samuela Tomasika pt. „Hej Slovane” uznawana za hymn wszechsłowiański śpiewany w 1848 roku na Zjeździe
7. „Mazurek Dąbrowskiego” wykorzystywany w niemieckiej twórczości.
Po upadku powstania listopadowego wielu niemieckich poetów wykorzystywało fragmenty z utworu Wybickiego i cytowało go w swoich dziełach. „Noch ist Polen nicht verloren …” („Jeszcze Polska nie zginęła …”).
8. „Mazurek Dąbrowskiego” w powstaniu listopadowym.
„Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” śpiewano już w czasach powstania listopadowego między innymi w bitwie pod Stoczkiem oraz w czasie walk o Olszynkę Grochowską. Nawet po upadku powstania pieśń nadal była śpiewana. wtedy Pieśn Legionów miała za zadanie podnieść morale, pocieszyć i przekonać , że to nie koniec, że polska kiedyś w końcu odzyska swoją niepodległość. 5 października 1831 roku. „Jeszcze Polska nie zginęła” zostało zagrane przez trębaczy wojska polskiego pod wodzą generała Macieja Rybińskiego, kiedy podległe mu oddziały składały broń przed wojskami pruskimi w Górznie, niedaleko Brodnicy.
9. „Mazurek Dąbrowskiego” grany na konferencji założycielskiej ONZ
„Mazurek Dąbrowskiego” był odegrany podczas powołania ONZ, 25 kwietnia 1945 roku. Co ciekawe, na spotkaniu założycielskim nie było przedstawicieli z Polski. Nie przybyli na ten międzynarodowy szczyt ani przedstawiciele rządu warszawskiego (komunistyczny), ani rządu na uchodźstwie (londyński). Jak to się stało, że zagrano Mazurek Dąbrowskiego? Artur Rubinstein z Łodzi, kompozytor polskiego pochodzenia spontanicznie zasiadł do fortepianu i odegrał właśnie tą pieśń.
10. Tajemnicze losy manuskryptu …
Obecnie nie wiemy gdzie znajduje rękopis Wybickiego. Od II Wojny Światowej ślad po nim zaginął. Wcześniej był w posiadaniu rodziny Wybickich. W 1942 roku ostatni potomek autora, dr medycyny Johann von Rożnowsky, w schronie podziemnym w Berlinie podczas bombardowania, pokazywał manuskrypt Stanisławowi Hadynie. 7 czerwca 1944 Rożnowsky wraz ze swoją żoną popełnili samobójstwo. Od tamtej pory nikt nie widział rękopisu. Władze polskie usiłowały odnaleźć dokument - na próżno. Apel w tej sprawie wystosował legendarny kurier AK Jan Nowak-Jeziorański podczas audycji „Radia Wolna Europa” w 1970 roku. Powtórzono ten apel 20 lat później, 29 kwietnia 1990 roku. I właśnie po 1990 roku owy apel spotkał się z reakcją. Córka Rożnowskich odezwała się i poinformowała, że przed śmiercią jej ojciec zdeponował rękopis w banku Rzeszy. Można więc przypuszczać, że nasza pamiątka narodowa trafiła w ręce Armii Czerwonej.
---------------------------------------------
https://henkoszx.pl.tl/B%26%23281%3Bdomin.htm

dodane na fotoforum:

ona11

ona11 2017-07-07

super kadr, pozdrawiam serdecznie

dodaj komentarz

kolejne >