miejscowość:Podzamcze w gminie Ogrodzieniec

miejscowość:Podzamcze w gminie Ogrodzieniec

park miniatur jurajskich.

Twiedrza Jasna Góra.Zespół klasztorny Zakonu Paulinów w Częstochowie położony na wzgórzu Jasna Góra to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego od setek lat,najczęściej odwiedzane centrum pielgrzymkowe w Polsce.
Poczaki istnienia Twierdzy sięgają 1382 roku.Książę Władysław Opolczyk sprowadził Paulinów z Węgier i dokonał fundacji Twierdzy.Nazwa Jasna Góra została nadana przez węgierskich zakonników na pamiątkę macierzystego klasztoru św.Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie . Ponieważ znajduje się na jasnym wapiennym wzgórzu.
W 1384 roku na JasnąGórę sprowadzono z Rusi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus ,który według legendy namalował św.Łukasz Ewangelista na desce stołu ,na którym jadła rodzina Jezusa.
W II połowie XVII wieku podczas potopu szwedzkiego Jasna Góra pełniła także funkcję twierdzy obronnej i jako jedyna na szlaku Orlich Gniazd ,nie została zdobyta przez Szwedów. Jasna Góra jest Pomnikiem Historii i kandyduli do listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naukowego UNESCO...>>>

dodane na fotoforum: