Góra Birów w Podzamczu k/Ogrodzieńca

Góra Birów w Podzamczu k/Ogrodzieńca

Jaskinia pod Górą Birów...>>>/fot.1


Jaskinia pod Górą Birów posiada 4 otwory: zachodni, środkowy górny, środkowy dolny i wschodni. Pomiędzy otworem zachodnim a środkowym górnym znajduje się skalna brama z otworami na przestrzał.Jaskinia o rozwinięciu poziomym, zwiedzanie bez trudności..

Dzięki dużej ilości dużych otworów właściwie całe wnętrze jest suche i mocno przewiewne. Jedynie w końcu korytarzyka na górnym piętrze wzrasta wilgotność a temperatura bardziej się stabilizuje. Również dzięki dużym otworom do środka dostaje się spora ilość światła i zwiedzając jaskinię nie trzeba używać latarki (oprócz górnego piętra gdzie jest ciemno).

Ze względu na położenie oraz obecność licznych jaskiń Góra Birów jest jednym z najważniejszych kompleksów archeologicznych na Jurze, dostarczając informacji na temat przeszłości tej krainy.Pozostałości po działalności człowieka sięgają kilkudziesięciu tysięcy lat westecz.
W jaskiniach Góry Birów odsłonięto pozostałości obozowisk paleolitycznych myśliwych ,którzy polowali na renifery,niedźwiedzie jaskiniowe i nosorożce włochate już przed około30 000 lat.
Obszar wapiennych skał dostarczał jednego z pierwszych surowców mineralnych pozyskiwanych dla produkcji narzędzi i broni to jest krzemienia.

W II i III tysiącleciu p.n.e. na szczycie Góry Birów jak i u jej podnóża funkcjonowały pracownie wykonujące z krzemienia siekierki,groty do strzał i inne narzędzia.

ja w jaskinii niczego nie szukałem ale chciałem zobaczyć (z ciekawości) co w tej dziurze u góry zobaczę .Postanowiłem tam wejść ...>>>

dodane na fotoforum:

tres2b

tres2b 2019-02-25

Opis i zdjęcie super...:)

dodaj komentarz

kolejne >