miejscowość:Mstów.

miejscowość:Mstów.

...Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny⛪✟-organy⌨️.

...opis instrumentu⌨️

Organy zostały wybudowane przez firmę braci Rieger z Jägerndorfu (obecna nazwa -Karniów w kraju morawsko-śląskim w Czechach) jako opus 1575 w 1909 roku. W stole gry znajduje się sygnatura Opus 1575 Braci Rieger w Jägerndorf, Austrya. Katalog organów Braci Rieger podaje zaś numer opus 1509, jednak instrument oznaczony tym numerem faktycznie znajduje się w Jedlińsku....Instrument nie jest w dobrym stanie. Nie działa dużo poszczególnych piszczałek (np. w przypadku Trąbki 8' mniej niż połowa). W klawiaturze pedałowej nie ma klawiszy cis1 oraz d1 – są wyłamane. Zachowane urządzenie do kalikowania.

Skala manuałów: C-f3; skala pedału: C-d1....Piękny snycerski element, który zachował się do dziś to chór organowy. Cały prospekt organowy cechuje się teatralnością. Historycy sztuki datują jego powstanie na drugą połowę XVIII wieku. Motywem centralnym kompozycji jest okno znajdujące się za organami. Natomiast nad wieżami basowymi umieszczono figury króla Dawida i św. Cecylii.

...⚠️Miejscem niedostępnym dla zwiedzających świątynię w Mstowie są podziemia kościoła. Według relacji Mariana Kantora-Mirskiego {Marian,Leon Kantor-Mirski ur.22 czerwca 1884 w Hohenbach, niemieckiej kolonii w Czermienie w okolicach Mielca, zm.18 marca 1942 w Auschwitz-Birkenau) –nauczyciel ,urzędnik, legionista , publicysta, badacz historii Zagłębia Dąbrowskiego, społecznik, ojciec Tadeusza Kantora , kapitan administracji Wojska Polskiego.} w kryptach pod ołtarzem znajduje się około setki grobów zakonników i osób świeckich. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1646 roku, a najmłodszy z 1794....>>>

dodane na fotoforum:

keisidz

keisidz 2020-09-28

Znam człowieka, który zawodowo zajmuje się naprawą organów

dodaj komentarz

kolejne >