Cmentarz Remuh

kolejne >

ibek47

ibek47

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

znajoma

znajoma 2018-02-10

Radosnego popołudnia życzę :))))

vezel

vezel 2018-02-10

Miłego wieczoru,pozdrawiam :)

evita

evita 2018-02-11

Cisza... smutek i biel... :(

lucilla

lucilla 2018-02-15

muszę gdzieś przeczytać, dlaczego żydzi na pomnikach kamienie kładą !!

ibek47

ibek47 2018-02-15

Kamyki na grobie... Email

Dlaczego kładzie się kamienie na macewach? Co one symbolizują?

W Dewarim (Ks. Powtórzonego Prawa) znajduje się nakaz pogrzebania człowieka w dzień śmierci (21, 23). Także z Tory wyinterpretowane jest przykazanie nakazujące położenie kamienia nagrobnego.
. Oznaczenie nim miejsca czyjegoś pochówku jest uznawane za spełnienie przykazania i szlachetnego uczynku. Ściślej: za kontynuację micwy chesed szel emet, czyli „prawdziwego umiłowania”. Micwa ta ma swoje źródło w historii biblijnej – w sytuacji, w której Jaakow prosi swego syna Josefa, aby nie zostawiał po śmierci jego zwłok w Egipcie, używając tych właśnie słów: „postąp wobec mnie z dobrocią i prawdą” (prawdziwym umiłowaniem) (Bereszit 47, 29).

poznan.jewish.org.pl

ibek47

ibek47 2018-02-15

Judaizm uważa tę formę dobroci, którą skierowujemy wobec zmarłych, za najwyższą formę dobroci, bo nie istnieje najmniejsza nawet możliwość, aby ten, komu ją okazujemy, mógł nam za nią odpłacić. Jest to więc dobroć całkowicie bezinteresowna. Takie traktowanie zmarłego jest przyczyną istnienia popularnego zwyczaju kładzenia kamyków na grobie przez Żydów odwiedzających cmentarze. Gdy już odbył się pogrzeb (nawet, jeśli było to wiele lat temu) i nie mogliśmy w nim uczestniczyć, wciąż możemy realizować micwę oznaczenia grobu, właśnie poprzez dodawanie do istniejącego dużego kamienia – naszych małych kamyków.

(the 614th comm.)
poznan.jewish.org.pl

dodaj komentarz

kolejne >