Turystka (archiwum)

Turystka (archiwum)

Kraków

Ostatnie lata to czas szaleńczego wyścigu o dobro środowiska naturalnego. Dzięki rozbudowanym katalizatorom, wysokosprawnym silnikom, systemom start-stop oraz dodatkom do utylizacji spalin w formie środka AdBlue samochody emitują znacznie mniej spalin niż jeszcze 10 lat temu. Do tego stopnia, że wiele aut, jeżdżąc w wielkomiejskim, zanieczyszczonym środowisku, emituje czystsze powietrze niż pobiera.

autokult.pl


Substancje toksyczne, które wydobywają się z rury wydechowej to:

PM10 – składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, które zawierają różne niebezpieczne dla zdrowia składniki (sadza, popioły, metale ciężkie). Cząsteczki pyłu

PM10 mają bardzo małą średnicę (ok. 10 mikrometrów), dlatego z łatwością przenikają do górnych dróg oddechowych i jednocześnie stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

PM2,5 – to tzw. pył drobny, którego cząstki mają nie więcej niż 2,5 mikrometrów. Uważa się, że są one bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż PM10, ponieważ są mniejsze i bardzo łatwo przenikają do pęcherzyków płucnych, a stamtąd mogą przedostawać się bezpośrednio do krwiobiegu.

tlenki azotu – azot w połączeniu z tlenem tworzy między innymi tlenki i dwutlenki azotu. Obie substancje są bardzo szkodliwe dla człowieka. Zarówno tlenek, jak i dwutlenek występuje w aglomeracjach miejskich.

tlenki węgla – to bezbarwny i bezwonny gaz, który określany jest mianem “cichego zabójcy”. Jest trudny do wykrycia. Zatrucie tlenkiem węgla objawia się problemami z oddychaniem i uszkodzeniem tkanki mózgowej.

metale ciężkie – wyposażenie samochodów w katalizatory ma na celu przede wszystkim zabezpieczyć przed wydobywaniem się szkodliwych substancji. Jednak ma to i swoje minusy. Katalizatory utleniające szkodliwe gazy powodują emisję platyny. Platyna to metal ciężki, który w formie metalu nie jest szkodliwy, ale występując w powietrzu – już tak.

ozon – jest głównym składnikiem atmosfery, gdzie tworzy ochronny płaszcz i nie pozwala na przenikanie szkodliwych promieni UV. Ozon tworzy się również w przyziemnej warstwie atmosfery i przyczynia się do powstawania smogu.

węglowodory – powstają w wyniku niecałkowitego spalania paliwa. Jednym z bardziej niebezpiecznych węglowodorów przyczyniających się do zanieczyszczeń powietrza jest benzo(a)piren mający właściwości rakotwórcze.

ołów – jednym ze źródeł ołowiu są spaliny samochodowe. Do zmniejszenia emisji ołowiu przyczyniają się paliwa bezołowiowe.

blogspalinowy.pl

dodane na fotoforum:

kolejne >

ibek47

ibek47

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

maniek1

maniek1 2018-11-22

    ☀️☘.Piękna fotka:)
(͡°͜ ͡°).Miłego wieczorka życzę.:)

halka

halka 2018-11-22

Ładne autko.W Kanadzie obowiązuje program “Drive Clean” – badanie czystości spalin w samochodach. W obecnie produkowanych samochodach wydalane spaliny są coraz czyściejsze i silniki spalinowe nie są już głównym sprawcą zanieczyszczenia atmosfery ale ten test nadal obowiązuje każdego posiadacza auta.

wolke1

wolke1 2018-11-22

Hej

watroba

watroba 2018-11-22

ładne autko i dziewczyna, ciekawy wpis, pozdrawiam serdecznie, miłego wieczoru ...

mery50

mery50 2018-11-22

Jak widać nie można wyjechać z Krakowa bez obwarzanków. Obwarzanek to symbol Krakowa
i nigdzie nie smakuje tak jak w Grodzie Kraka.
Miłego wieczoru życzę!

eljot60

eljot60 2018-11-22

Może w niedługim czasie po mieście będą jeździć oczyszczalnie powietrza miejskiego. ;)

vezel

vezel 2018-11-23

Spokojnych snów,pozdrawiam :)

adam24l

adam24l 2018-11-23

Sympatyczna pani.
Miłego weekendu.

alvin

alvin 2018-11-23

Pozdrawiam na dzień dobry i miłego życzę :)
Program zanieczyszczania środowiska u nas to wciąż temat rzeka..

mery50

mery50 2018-11-23

Milutko pozdrawiam i życzę ciepłych dni!

rycho2

rycho2 2018-11-26

fajnie i masz super towarzystwo, Marianie pozdrowienia pozostawiamy dla Ciebie i uroczej Basi

gwiazd1

gwiazd1 2018-11-26

* Świetne foto...

dodaj komentarz

kolejne >