PAŁAC DIETLA

PAŁAC DIETLA

PAŁAC DIETLA, ul. Żeromskiego 2A

Pałac Henryka Dietla jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych przykładów pałaców przemysłowców z końca XIX wieku. Swoją architekturą wyróżnia się nie tylko na tle sosnowieckich obiektów tego typu, ale również w skali kraju. Obecny pałac ma charakter neobarokowy, co zawdzięcza kilku przebudowom. Autorem ostatniej zmiany, dokonanej na początku XX wieku, był warszawski architekt Antoni Jabłoński- Jasieńczyk.

Pierwsze plany budynku, sygnowane przez Waligórskiego pojawiają się u schyłku lat osiemdziesiątych XIX wieku. Projekt realizacyjny powstaje w roku 1890. Około roku 1900, wraz z pracami wykończeniowymi pałacu, powstaje założenie parkowe otoczone murem, z oranżerią, i elementami małej architektury. Pałac wchodził w skład zespołu patronackiego, wraz z parkiem, zabudową dawnej fabryki, osiedlem robotniczym, a także kościołem ewangelickim.

Wspaniała rezydencja została wzniesiona dla saskiego przemysłowca Henryka Dietla, założyciela pierwszej przędzalni wełny czesankowej w Królestwie Polskim i Cesarstwie Rosyjskim. Jako rezydencja rodowa Dietlów pałac funkcjonował do roku 1945.

Historyzujące wnętrza pałacu zachowały część oryginalnego wyposażenia. Reprezentacyjne sale usytuowane zostały na pierwszym piętrze. Utrzymane w stylu neobarokowym jadalnia i gabinet, w stylu drugiego rokoka- wielka sala balowa i tzw. buduar; eklektyczny pokój fajkowy i gabinet secesyjny, salon klasycystyczny. Prawdziwą perełką pałacu jest bogato zdobiona, efektownie wykonana łazienka, kilkakrotnie służąca potrzebom reżyserów filmowych.

Niestety Pałac Dietla w swojej historii posiada ciemne karty, związane z dewastacją obiektu, a także przyległego parku i jego elementów. Aż do końcowych lat ubiegłego stulecia wyposażenie pałacu częściowo zostało skradzione. W roku 1997, jako własność Skarbu Państwa, został on sprzedany prywatnemu właścicielowi przez Urząd Rejonowy w Będzinie, a znajdował się wówczas w stanie katastrofalnym. Nieszczelny dach, pęknięcia ścian zewnętrznych, brak ogrzewania były powodem utrzymującej się wilgoci i postępującego zagrzybienia. Od chwili przejęcia pałacu aktualni właściciele prowadzą prace remontowe, dzięki którym obiekt ten ma szansę wrócić do dawnej świetności. Wiele z tych prac zostało już wykończonych przy ogromnym nakładzie środków finansowych.
Opis ze strony www.UM Sosnowiec.

pamela5

pamela5 2008-07-11

Fantastyczie piękna sala! Super zdjęcie!!!
Bardzo mi się podoba prześliczna rama lustra.
To zdjęcie jest rajem dla oczu i duszy, Irku!!!! Dodaj jeszcze więcej zdjęć tej sali, jeżeli masz:-)))))

elcia

elcia 2008-07-11

Przepieknie;-) Cudne zdobienia

medii

medii 2008-07-11

Witam miło i od razu mówię miłej spokojnej nocki bajkowych snów dobranoc :-))

t1234

t1234 2008-07-13

piekny palac:))

mariola7

mariola7 2008-07-13

PIĘKNA GALERIA...POZDRAWIAM GORĄCO!!!!!!!!

pamela5

pamela5 2008-08-04

Czy to jest sala balowa?

pamela5

pamela5 2008-08-04

Bardzo Ci dziękuję Jrku za udostępnienie mi tego zdjęcia:-))))

jagoda4

jagoda4 2008-08-05

piekne fotki...:)

dodaj komentarz

kolejne >