Kanapki z kminkiem i innymi przyprwami

Kanapki z kminkiem i innymi przyprwami

Nasiona kminku zwyczajnego są naturalną substancją używaną w kuchni i medycynie ajurwedyjskiej. Stosuje się je m.in. w przypadku dolegliwości żołądkowych. Kminek zwyczajny wykorzystywany jest przy łagodzeniu kolek u dzieci, a także w syropach i tabletkach na zapalenie oskrzeli i kaszel.
Brązowe i długie nasiona kminku powszechnie stosuje się jako aromatyczną przyprawę do chleba, zup, serów, a także kapusty kwaszonej. Od setek lat jego właściwości lecznicze wykorzystuje medycyna ludowa. Surowcem leczniczym w kminku są liście oraz olejek aromatyczny. Jakie dolegliwości łagodzi kminek i kiedy go stosować?
W medycynie alternatywnej kminek używany jest jako naturalny środek leczniczy w dolegliwościach, takich jak:

• zaparcia,
• zgaga,
• bóle menstruacyjne,
• nudności,
• bóle brzucha,
• cukrzyca,
• kolki u dzieci,
• biegunka,
• zapalenia, choroby skóry (pasożytnicze, bakteryjne, grzybicze).
1. Kminek przy zaparciach i wzdęciach

Zawarte w kminku substancje powstrzymują powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym i działają wiatropędnie. Kminek, podobnie jak anyż czy koper, zapobiega wzdęciom i dzięki niemu brzuch po jedzeniu „nie puchnie”. Dlatego dodaje się go do potraw wzdymających (np. do kapusty kwaszonej, bigosu) lub żuje jego nasiona bezpośrednio po obfitym posiłku. Zioło stosuje się jako środek wiatropędny najczęściej w postaci oleju i z dodatkiem oleju miętowego. Nasiona kminku pomagają również w leczeniu zaparć i powstrzymują nieprzyjemne odbijanie po posiłkach.
2. Leczenie kolek i skurczy żołądkowych

Kminek działa bezpośrednio na mięśnie jelit, a jego właściwości przeciwkolkowe wykorzystuje się np. w herbatkach dla dzieci. Kminek działa rozluźniająco na skurcze żołądkowe i pomaga złagodzić kolkę. Nasiona kminku regulują układ trawienny, powstrzymują powstawanie gazów i działają rozkurczowo.
3. Łagodzenie bólu menstruacyjnego

Ze względu na właściwości rozkurczowe, kminek doskonale nadaje się jako środek łagodzący bóle menstruacyjne. W trakcie menstruacji pomaga więc picie herbatek lub naparów z kminku. Kminek okazuje się też pomocny przy wywoływaniu opóźniającej się menstruacji.
4. Jako środek moczopędny

Kminek wspomaga też działanie układu moczowego. Picie naparu z kminku działa moczopędnie i tym samym pomaga w zwalczaniu infekcji dróg moczowych (oczyszcza drogi moczowe).
5. Kminek na zgagę

Doskonałym środkiem na zgagę są nasiona kminku, który zwiększa wydzielanie soków trawiennych i ułatwia trawienie ciężkostrawnych potraw. Odrobina kminku dodana do tłustych dań zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się zgagi.
6. Na świerzb, zmiany bakteryjne i grzybicze

Rozcieńczony olej z kminku daje dobre rezultaty w leczeniu świerzbu oraz innych zmian skórnych wywołanych przez bakterie lub grzyby.
7.Nudności i biegunka

Kminek przeciwdziała zaparciom, ale jednocześnie jest też skutecznym remedium na biegunki ze względu na właściwości ściągające. Pomaga również przy nudnościach.
8. Zwiększenie laktacji

Kobietom z problemami laktacyjnymi poleca się regularne picie herbatek z kminku na zwiększenie produkcji mleka.
9. Zapalenia gardła i kaszel

Przy infekcji gardła zastosowanie znajduje płukanka przyrządzona z nasion kminku. Zioło działa też wykrztuśnie i łagodzi kaszel. Dodaje się je do lekarstw na zapalenie oskrzeli i do syropów na kaszel.
10. Nieświeży oddech

Kminek doskonale sprawdza się jako zioło odświeżające oddech. Po zjedzeniu czosnku neutralizuje jego zapach. Nasiona kminku można więc żuć zamiast gumy.
Na schorzenia - kminek w połączeniu z innymi ziołami

Połączenie kminku z rumiankiem i tatarakiem zwyczajnym pomaga zwalczyć kolkę oraz uporczywe wzdęcia. Rzepik pospolity, jagoda wawrzynu i kminek to „lekarstwo”, które przyda się w przypadku rozwolnienia. A szanta zwyczajna i nasiona kminku pomogą złagodzić objawy zapalenia oskrzeli.
Dla kogo kminek?

Kminek uważa się za bezpieczne zioło, które można stosować nawet u bardzo małych dzieci. Zioła powinny unikać jednak osoby uczulone na rośliny z rodziny baldaszkowatych (np. marchew, seler, koper, pasternak). Choć u noworodków można stosować herbatki z kminkiem, nie powinno podawać się im oleju z kminku.

Smak kminku w potrawach albo się uwielbia, albo nienawidzi. Nie ma jednak wątpliwości co do jego zdrowotnych właściwości i skutecznego działania w powszechnych dolegliwościach.

beti60

beti60 2017-02-05

Niestety nie lubię kminku. Pozdrawiam.

dodaj komentarz

kolejne >