Dolne Miasto-Gdańsk

Dolne Miasto-Gdańsk

A kiedyś było tu pięknie.
Dolne Miasto w granice miasta zostało włączone w XVII wieku. Przed wybuchem II Wojny Światowej, stanowiło gęsto zabudowany obszar miasta z typowo mieszczańskimi, okazałymi kamienicami. Pomiędzy nimi działały obiekty o funkcji przemysłowej. Dolne Miasto wojnę przetrwało bez większego uszczerbku na zabudowie, jednak lata PRL przyczyniły się nie tylko do upadku społecznego dzielnicy, ale także jego estetyki i wizerunku. Kamienice nie były przez wiele lat remontowane, a ponadto postawiono kilka bloków z wielkiej płyty, które silnie kontrastują z resztą obszaru.

Główną drogą Dolnego Miasta - ulicą Łąkową jeszcze w latach 90-tych poruszały się tramwaje. Na końcu mieściła się zajezdnia tramwajowe oraz pętla. Tory nadal są widoczne z jezdni, zaś sama zajezdni pełni rolę parkingu. Likwidacja trasy tramwajowej oraz wcześniej także budowa trasy przelotowej spowodowały, że dzielnica ta przestała być utożsamiana ze samym Śródmieściem i mimo że do ulicy Długiej dzieli zaledwie kilkuminutowy spacer, nie jest ona odwiedzana przez turystów.

Na szczęście program rewitalizacji przewiduje odnowienie nie tylko budynków, ale także przekształcenie ul. Łąkowej w reprezentacyjny deptak. Niestety tramwaj nie wróci już na ulice, w zamian ma być uruchomiona krótka trasa... tramwaju konnego. Od kilku lat na terenie Dolnego Miasta działa także CSW Łaźnia, która organizuje ciekawy wystawy.

Sam obszar centrum dzielnicy nie jest wprawdzie bogaty w urządzoną zieleń. Można jednak spacerować brzegiem Nowej Motławy, a także wybrać się na dawne bastionami, z których roztacza się piękna panorama miasta.

(komentarze wyłączone)