Świerklaniec.

Świerklaniec.

Mały Wersal
(nieistniejący):

Na początku lat siedemdziesiątych tych XIX wieku Guido hrabia Henckel I książę von Donnersmarck zdecydował się wybudować nową rezydencję w głębi parku świerklanieckiego. Inicjatorką pomysłu była jego pierwsza żona: markiza de Paiva.Początkowo markiza zamierzała przenieść Wersal paryski do Świerklańca, ale później zdecydowała się na budowę "Małego Wersalu" - jego kopii.



Pałac powstał w latach 70-tych XIX wieku. Został wzniesiony jako warownia nizinna otoczona moczarami. Budowniczy i architekci musieli rozwiązać wiele problemów - między innymi wykonać fundamenty na tym podmokłym terenie. W ziemię wbito ponad 2000 pali dębowych o długości 10 metrów, na które wylano właściwe fundamenty.



Historia budowy "Małego Wersalu" jest bardzo słabo znana. Nie zachowały się żadne szkice projektów z wyjątkiem jednego rysunku, znajdującego się w Musee d'Orsay w Paryżu. Także projekty nigdy nie były publikowane, a było tak dlatego, że pałac budowali francuscy artyści dla niemieckiego hrabiego, tuż po wojnie miedzy Francją a Prusami. Projekt opracował francuski architekt Hektor Lefuel, który uprzednio realizował np. wielkie zlecenie połączenia pałacu Tuileries i Luwru w Paryżu (fakt, iż architekt tej miary został zatrudniony w Świerklańcu, oddaje znaczenie i wpływy Henkla von Donnersmarcka).Dla pałacu pracowali min.: Emanuel Fremiet (autor rzeźb na tarasie), firma Christofle i Charles Rissigneux, który wcześniej urządzał pałac wicekróla Egiptu.



Wzniesiona budowla w Świerklańcu reprezentowała styl neorenesansu francuskiego i ostatecznie została ukończona w 1876r. "Mały Wersal" wybudowany został z wielkim przepychem: były w nim m. in. 34 olbrzymie komnaty i 6 apartamentów z łazienkami przyprawiającymi o zawrót głowy. Podczas ważnych uroczystości rodzinnych, w których uczestniczyła rodzina i wybitne osobistości, uruchamiano fontanny ze spływającą kaskadowo wodą, czy unoszącymi się strumieniami wody na wysokość kilku metrów. Po pożarze w 1945 roku i wysadzeniu resztek murów w roku 1961, z pałacu pozostała tylko brama (obecnie znajdująca się w ZOO w Chorzowie) oraz taras ozdobiony dużą fontanną, dwoma bocznymi basenami i rzeźbami Fremieta.

Więcej zdjęć w naszej galerii.
ttp://www.palackawalera.pl/31

dodane na fotoforum:

agapal

agapal 2010-09-22

Kolorowych,magicznych snów życzę :)
Dobranoc

irenam

irenam 2010-09-22

Ciekawe miejsce, ładna architektura. Pozdrawiam

maly52

maly52 2010-09-22

A to dobre! nie wiedziałam, że istnieją pałace specjalnie dla kawalerów... serdecznie pozdrawiam... dobrej nocki życzę...:))

toja34

toja34 2010-09-22

Dziękuję i tez pozdrawiam :-)

ewusia

ewusia 2010-09-22

Byłeś Janku w moim ulubionym miejscu.
Lubię ten ciekawy Pałac Kawalera i piękny park,
który go otacza...:)

ikunia5

ikunia5 2010-09-23

Witaj Janku........piękny i ciekawy architektonicznie........pozdrawiam serdecznie i życzę słonecznej pogody......:)

julkaxd

julkaxd 2010-09-24

fajne jest

krynia2

krynia2 2010-10-10

Wielka szkoda, napewno był piekny.....niewiele z niego zostało....

(komentarze wyłączone)