KAPADOCJA

KAPADOCJA

KRAINA położona we wschodniej części Azji Mniejszej, na Wyżynie Anatolijskiej, w Turcji, między miastami: Kayseri, Nevşehir i Niǧde.
Kapadocja powstała przed 60 mln lat, w czasie ruchów trzeciorzędowych fałdowań alpejskich, które wypiętrzyły góry Taurus. Ruchy te objęły stare opady lądu, zwanego Tetydą, wyspy dawnego morza oraz starsze warstwy skalne, leżące na morskim dnie.
W czasie erupcji wulkanicznych przez spękania w twardym masywie lykaońskim na powierzchnię wydobyła się lawa, która utworzyła izolowane stożki wulkanów: Erciyeş Dag (starożytny Argeus, 3917 m n.p.m.), Hasan Daǧ (3263 m n.p.m.) i Gölü Daǧ (2143 m n.p.m.), których erupcje wulkaniczne pokryły Kapadocję grubą zróżnicowaną warstwą popiołów wulkanicznych
W trakcie wielowiekowej erozji miękka warstwa tufu wulkanicznego uległa spękaniu, a w powstałe szczeliny dostała się woda. Procesy erozyjne przyczyniły się do utworzenia unikalnych form skalnych (pinakle, stożki, \"Grzyby\", groty, wąwozy, kaniony).
Historia
Początkowo tereny Kapadocji zamieszkiwały ludy azjanickie. Od ok. 1800 p.n.e. na tereny Kapadocji zaczęły przenikać ludy tworzące państwo Hetytów. W połowie VI w. p.n.e. Kapadocję opanował Krezus. W 546 p.n.e. została włączona do monarchii perskiej (Persja). W 333 p.n.e. tereny Kapadocji zajęły wojska Aleksandra Wielkiego. Potem przypadła monarchii syryjskichSeleucydów.
W wyniku walk wewnętrznych w łonie dynastii Kapadocja uzyskała (ok. 255 p.n.e.) samodzielność (hellenizacja kraju, rozwój greckich ośrodków miejskich). W okresie walk Rzymu z Pontem i Armenią (1. poł. I w. p.n.e.) restytuowano państwo pod zwierzchnością Rzymu (63 p.n.e.). W 17 n.e. Tyberiuszprzekształcił Kapadocję w prowincję rzymską.
W okresie imperium rzymskiego Kapadocja przeżywała burzliwy rozwój. Już w I w. na jej terenie powstawały pierwsze gminy chrześcijańskie (IV w. św. Bazyli Wielki - eremy pustelnicze). Liczne wspólnoty zakonne wykuwały w skałach kościoły i klasztory. W VI w. - najazdy Arabów. W XII w. Kapadocję opanowaliTurcy seldżuccy, a później Turcy otomańscy.

dodane na fotoforum:

waldi56

waldi56 2015-09-20

Wspaniała fotorelacja i interesujący opis ... zwiedzałem z przyjemnością , dzięki tym zdjęciom :)) pozdrawiam :)

agnicha

agnicha 2015-11-02

fajne miejsce :)
miłego wieczorku życzę ;)

dodaj komentarz

kolejne >