Imbirowo...

Imbirowo...

Piwo imbirowe zawiera bardzo mało alkoholu. Z tego powodu jest ono bardzo popularne wśród brytyjskiej młodzieży. Dean Madden z Krajowego Centrum Nauki Biotechnologii, Uniwersytet Reading w Anglii poda nam swój własny, sprawdzony przepis na ten napój. Wykorzystuje on go, gdy chce wytłumaczyć swoim uczniom na czym polega proces fermentacji lub jak dbać o higienę w kuchni.

Pierwsze odpowiedniki współczesnych, gazowanych, napojów były przyrządzane w prywatnych gospodarstwach. Pod koniec XIX wieku w Anglii pojawiły się tzw. ‘małe piwa’ - napoje otrzymywane w procesie fermentacji o niewielkiej zawartości alkoholu. Były one bezpieczniejsze do spożywania aniżeli woda, która w owych czasach była często skażona.

Produkcja piwa imbirowego została zapoczątkowana w Anglii w połowie XVII wieku. Napój ten był eksportowany na cały świat. Było to możliwe dzięki zastosowaniu mocnych, ceramicznych butelek z odpowiednim zapieczętowaniem, nieprzepuszczającym gazów ani płynów. Zgodnie z regulaminem Brytyjskiego Urzędu Celnego z 1855 roku ów napój nie mógł zawierać więcej niż 2% alkoholu. Przeważnie wyrób i tak był o wiele ‘słabszy’ przez co stał się popularny wśród dzieci i młodzieży. Wraz z początkiem XX wieku napój ten był już produkowany na skalę przemysłową w prawie każdym angielskim mieście. Sprzedawany był on często przez ulicznych handlarzy ze specjalnych dystrybutorów ciągniętych po ulicach przez konie.

W 1935 roku istniało na terenie Anglii ponad 3000 zakładów produkujących piwo imbirowe. Dziś tylko jedna firma wytwarza ten produkt w tradycyjny sposób. Współczesne piwa imbirowe na ogół się składają z barwników, aromatów i są gazowane dwutlenkiem węgla.

Istnieje wiele przepisów na piwo imbirowe. Główne składniki to imbir, cytryna, cukier i drożdże. Prawdziwe piwo imbirowe wytwarza się ze świeżego korzenia imbiru (Zingiber officinale). Często dodaje się różne substancje aromatyzujące, takie jak jałowiec (Juniperus communis), lukrecja (Glycyrrhiza glabra) czy też chilli (Capsicum annuum). Czasami używa się także krwawnika pospolitego (Achillea millefolium), który powstrzymuje rozwój bakterii (tak samo robiono podczas produkcji zwykłego piwa zanim zaczęto używać chmielu). Jamajska odmiana piwa imbirowego zawiera czasem limonkę zamiast soku z cytryny.

Dla Marysi (airiam) która mieszkała kiedyś w okolicy...

South Shields 7/07/2010

airiam

airiam 2010-07-08

dziękuję i na zdrowie...:))pyszne imbirowe piwko, dosnonałe na zinowe wieczory ale latem też smakuje wybornie

pyzalu

pyzalu 2010-07-08

pomysłowe!

parvati

parvati 2010-07-09

Nigdy nie próbowałam piwa imbirowego. A czy Ty próbowałeś kiedyś wytworzyć je sobie według tego przepisu?

pimpoli

pimpoli 2010-07-19

ach, tez nie miałam tej przyjemności ...

dodaj komentarz

kolejne >