Pamięć jest...

Pamięć jest...

Gdyby jej nie było, nie moglibyśmy rozumieć otaczającego nas świata. Jednak czym jest, gdzie się znajduje i jaką ma strukturę — tego niestety nie możemy być pewni. Nie istnieje bowiem w mózgu coś takiego, jak “ośrodek pamięci”, zlokalizowany w konkretnym miejscu, fizycznie zbadany i zrozumiany. Pamięcią nazwana jest jedynie funkcja mózgu, która może być poznana tylko poprzez dostrzegalne skutki jej działania. To znaczy: wiemy, że pamiętamy, ale jak to robimy, możemy dowiedzieć się jedynie przeprowadzając doświadczenia i analizując ich wyniki. Właśnie na tej podstawie powstało wiele teorii dotyczących działania systemu pamięci. Przyjrzyjmy się jednej z najbardziej znanych.

Teoria trójmagazynowa

• magazyn pamięci ultrakrótkotrwałej — inaczej magazyn sensoryczny, trafiają do niego wszystkie bodźce, z jakimi się stykamy, jednak przechowuje informacje tylko przez kilka sekund. Jak dotąd została poznana i zbadana pamięć ikoniczna, przechowująca obrazy, i pamięć echo, przechowująca informacje dźwiękowe.

• magazyn pamięci krótkotrwałej — ma niewielką pojemność, około 7 jednostek, używamy jej na przykład, kiedy przepisujemy zdanie z tablicy, albo malujemy coś z natury — nasz umysł przechowuje przez krótki czas obraz wyrazów, lub wygląd pejzażu. Aby utrzymać informacje w tym magazynie, musimy ciągle je odświeżać przez powtarzanie. Tutaj odbywa się także przetwarzanie i analiza odbieranych informacji: ustala się, czy są one ważne i warto zatrzymać je na dłużej, czy też można je wyrzucić, czyli o nich zapomnieć. Wartościowe dane zostają przenoszone do magazynu pamięci długotrwałej, skąd są potem, w razie potrzeby, wydobywane i ponownie przetwarzane, łączone z nową wiedzą i korygowane. Można powiedzieć, że jest to taki nasz “przedsionek pamięciowy”, który pośredniczy w trwałym zapamiętywaniu informacji, odbieranych z otoczenia.

• magazyn pamięci długotrwałej — ma nieograniczoną pojemność i trwałość. Jest naszym umysłowym archiwum, do którego możemy wkładać i wyjmować informacje, kiedy tylko tego potrzebujemy. W nim znajdują się nasze wspomnienia, wiedza o świecie — praktyczna i teoretyczna. Trafia tam wszystko, co zapamiętujemy od początku naszego istnienia. (Autor: Katarzyna Bryzek)

foto - Zatoka Marsdena 7/2010

https://www.youtube.com/watch?v=78Ruh0ewBVo

gramol

gramol 2011-05-17

piękny kadr ! brawo

mada31

mada31 2011-05-17

cudowne Jarku! piekna calosc!

airiam

airiam 2011-05-17

witaj,....świetna całość ...:)))pozdrawiam i uśmiech zostawiam...:))

kroton5

kroton5 2011-05-17

zawsze marzyłem choć raz widzieć takie krajobrazy na żywo...
Oglądane ze zdjęć szybko w pamięci się zamazują... chyba, że są wyjątkowe, jak Twoje...

grajka

grajka 2011-05-20

Wpatruj się w niebo i śpiewaj z radości, gdyż słońce otula cię ciepłem i opromienia światłem - za darmo.

— Phil Bosmans

WITAM SERDECZNIE !!! Cudowny widok , dziekuję za wiadomości , są przydatne - pozdrawiam ....

fotula9

fotula9 2011-06-01

przekonałam się, ze pamięć jest podstawą egzystencji człowieka.
Pomyśl czy mozna zapomniec jak sie chodzi, jak się je, jak nazywa sie to co chcę wypić? Brak słow, by skomunikowac sie z najblizszym otoczeniem. To tragedia.


Dla tych co choruja na Alzheimera. Znam to. Moja mama chorowała na tę straszna chorobe.

Nikomu nie życzę braku pamięci.

dodaj komentarz

kolejne >