Krakowskie latarnie umarłych.

Krakowskie latarnie umarłych.

Inskrypcja:Inskryppcja: "Ta figura postawiona przez Grzegorza służącego Obserwatoryum Krakowskiego roku 1812. Odnowiona przez A. A. Cząstkiewicza w sierpniu roku 1861".

Latarnia wskazująca drogę do klasztoru Karmelitanek znajdującego się tuż za nią.


Budowle te nie są rdzennie polskie,zwyczaj ich stawiania przybył do nas z południowo-zachodnej Francji, gdzie powstawały w okresie tworzenia się fundacji zakonnych i cmentarzy klasztornych. W ówczesnym świecie chrześcijańskiej Europy ogromną rolę odgrywało opactwo benedyktyńskie w Cluny, które słynęło z wielkiego kultu pamięci dla zmarłych i przyczyniło się do rozwoju obrzędowości pogrzebowych oraz rozpowszechnienia latarni umarłych.Od ok końca XIV wieku obyczaj wznoszenia latarni umarłych zaczął słabnąć,zastąpiły je cmentarne kaplice.
Inf.z internetu.
We wszystko-wiedzącym-internecie znalazłam informację ,że nie była to latarnia umarłych a jedynie kapliczka ze światełkiem,w XIX w nie stawiano już takich latarni.

dodane na fotoforum:

dozorca

dozorca 2019-10-21

Już u kogoś widziałem podobny opis,chyba ibek lub nikt0
podobne fotofora itp
kapliczka ekstra z ul Kopernika

kaplicz

kaplicz 2019-10-22

Generalnie posiłkuję się internetem ale dużo historii znam z lokalnych publikacji dotyczących kapliczek,czasami o bardzo małym nakładzie.Korzystam też z fachowej literatury dotyczącej etnografii,rzeźby itp:)Do nikt0 już zajrzałam,ma dużo ciekawych zdjęć :) Pozdrawiam serdecznie.

dodaj komentarz

kolejne >